Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ако имате нестабилна походка - ето това са най-честите причини

13 май 2023, 11:44 часа

Функционалните двигателни нарушения предполагат наличието на движения или позиции на части от тялото, дължащи се на неправилно функциониране на нервната система (което не е свързано с органично увреждане на нервната система). Различните видове нарушения на походката са един от видовете функционални нарушения.

Ето най-често срещаните причини при нестабилна походка:

1. Ходене с влачещи се крака (функционална слабост). Едно от най-честите е клатенето, което се появява при пациенти с функционална слабост в единия крак. Хората с този вид слабост в крака съобщават, че кракът им се влачи по земята. Често не изглежда толкова драматично. Ходилото често е обърнато навътре или навън. Някои отбелязват, че кракът им е сякаш намагнетизиран към земята.

Полезно ли е да ходите боси?

2. Внезапно сгъване на коленете. Този тип обикновено се среща с функционална слабост в единия или двата крака. Понякога, когато и двете колена се огъват едновременно, възниква дроп атака. Независимо от това, важно е да разпознаете други причини за това състояние, като например проблеми с коляното.

3. Малки бавни стъпки. По същество това е нестабилна походка, при която човекът прави малки стъпки, почти като "ходене по лед". В същото време краката са напрегнати, а стъпалата са далеч един от друг. Обикновено причината за такава походка е, че човекът е имал епизод на падане и сега се страхува от повторение.

4. Люлееща се (осцилираща) походка. При този тип походка човек се люлее от една страна на друга, особено горната част на тялото си, а краката „коригират“ тези движения. Изглежда, че човекът ще падне, но след това се задържа.

Какво се случва с тялото, когато ходите по един час на ден

5. Хиперкинетична походка. Функционалните двигателни нарушения понякога могат да причинят прекомерни драматични движения на ръцете, краката или торса, които някои хора изпитват, докато вървят.

6. Приклекнала походка. Това е рядка форма, при която човек сякаш приклеква. Често се свързва със страх от падане. Функционални нарушения на стоенето (астазия) При тези нарушения човек има проблеми със стоенето, но може да ходи нормално. Астазия може да се диагностицира, ако симптомите изчезнат, когато пациентът се разсейва (играе на игри по телефона или отгатва числата, които са написани на гърба му).

Румяна Иванова
Румяна Иванова Отговорен редактор
Новините днес