Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

8 основни правила, които е най-добре да не нарушавате при присаждането на цветя

09 февруари 2022, 16:10 часа

1. Изберете правилния сезон

Пролетта е най-доброто време от годината за пресаждане на стайни растения. Слънцето през този период не само грее, но и затопля. Освен това, продължителността на дневните часове се увеличава значително. В същото време, стайните растения започват да излизат от покой и да се подготвят за вегетация.

2. Не пренебрегвайте болестите

Преди да пресадите растение, внимателно го проверете за наличието на евентуални болести или вредители. Тогава можете да определите дали саксията отдолу е подходяща за други растения.

3. Насищайте растението с вода

За растението разсаждането носи допълнителен стрес, така че след тази дейност е необходимо обилно поливане, за да успее растението да се запаси с нужните му влага и хранителни вещества, споделят експертите. В същото време е важно да запомните, че засиленото поливане е свободна концепция и необходимото количество вода зависи от конкретния вид растение.

4. Изберете метод на трансфер

Противно на общоприетото схващане, пресаждането не е просто да извадите растение от една саксия и да го поставите в друга. Обичайно е да се разграничат най-малко три метода на пресаждане:

• Класическо пресаждане. В този вариант растението се изважда от земята, отърсва се от бучките пръст и след това се сади в друга саксия. Този метод е най-добър за здрави растения;

• пълна подмяна на почвата. При преаждане от растение остатъците от старата почва се почистват напълно. Този метод се използва при пресаждане на растения с болести или подложени на неправилна грижа;

• претоварване. Растението се изкарва от саксията заедно с пръстта, след което липсата на почва се запълва. Задачата на този метод е да се увери, че растението "няма време да разбере" заради това, че е било трансплантирано.

5. Изберете правилната почва

От почвата зависи колко добре растението ще издържи на „преместването“ и как ще се вкорени на новото място. Най-надеждният вариант е да купите в магазина готов субстрат от желания тип. По правило, производителите посочват на опаковката почвата за кои растения е подходяща.

6. Обърнете внимание на саксията

Едно от важните правила гласи, че новият контейнер трябва да има диаметър от три до пет сантиметра по-голям от диаметъра на старата саксия. Растителните видове могат да имат коренова система с различни форми и саксията трябва да се съобрази с това.

7. Погрижете се за дренажа

Много производители на саксии правят дренажните отвори твърде малки, което може да доведе до застой на влага. Това от своя страна е изпълнено с гниене на корените и окисляване на почвата. Затова, когато взимате саксия, преценете размера на дренажните отвори в съответствие с нуждите от влага на растението.

8. Нека растението си почине

След пресаждането растението трябва да "почине". През този период се препоръчва да се ограничи поливането, особено за растения, които предпочитат сух климат. В нормален режим поливането може да продължи след няколко дни. Също така, по това време растението не трябва да остава на пряка слънчева светлина.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес