Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ще има референдум за Бедечка

27 април 2017, 14:43 часа • 1070 прочитания

На 18 юни 2017 г. в Стара Загора ще се проведе местен референдум с въпрос „Да бъде ли извършено отчуждаване на частните незастроени имоти в квартал Бедечка, по реда на Закона за общинската собственост и Закона за устройство на територията, при граници: от изток – бул. „Хан Тервел“, от запад – ул. „Иван Вазов“, от север – алеята към предприятие „Труд“ и от юг – ул. „Хр. Морфова”? На територията на отчуждените имоти да се изгради парк за сметка на бюджета или активи на Община Стара Загора”. Това решение общинските съветници в Стара Загора приеха днес с 44 гласа „за“. В момента има наложен двегодишен мораториум на строителството в Бедечка.

С 40 гласа „за“ днес бе приет и докладът на създадената по предложение на кмета Временна комисия, която изготви варианти за решение на проблема.

"Решението чисто юридически е само едно – изменение на ОУП, така че да бъде заложено на тази територия да има парк, което автоматично означава и отчуждаване на частните имоти там. Те са 264 дка, това касае доста голяма площ, както и доста голяма сума, която трябва да се задели за целта. Затова преценихме, че е най-добре въпросът да бъде подложен на референдум, за да може гражданите да решат дали са склонни това да се случи през следващите 15 години, защото толкова ще бъде срока за започване на процедурата по отчуждаване". Така кметът Живко Тодоров определи значимостта на въпроса за старозагорци.

"Калкулации на база оценки на оценители сочат, че приблизително 30 млн. лв. ще струва изкупуването на имотите. Крайната цена обаче се определя от съда, ако има обжалване от страна на собствениците. Приблизително същата сума ще бъде необходима и за изграждане на инфраструктура – канализация, водоснабдяване, осветление, улици и тротоари. Искаме да знаем за какво хората са готови да дадат парите от своите данъци", добави Тодоров. По думите му, 27 години по-късно, след започване на демократичните процеси у нас, е време референдумът да бъде форма на участие на гражданите във вземането на решения. Той е необходим, за да се даде легитимност на решението, което ще трябва да вземе Общинският съвет след провеждането на референдума.

„Тогава следва приемане на съответната промяна в Общия устройствен план и изработване на ПУП за тази територия. След което собствениците ще имат възможност да обжалват и съдът трябва да се произнесе дали всичко е законно. Влезе ли в сила ПУП, започва изпълнението на самата процедура по отчуждаване в срок от 15 години“, уточни Живко Тодоров.

Тодоров предложи създаване на фонд за решаване на тежки казуси като този в Бедечка, свързани с реституция на частни имоти в зелени площи на много места в страната. Той отправи апел към държавата да намери начин за разрешаването им. Тодоров предложи създаването на фонд, за да може терените да бъдат придобити от държавата и общините, и да се приключи с унищожаването на зелени пощи и дървета.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес