Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Първан Симеонов: Няма значение активността, а резултатите за референдума за Бедечка

19 юни 2017, 08:51 часа • 1926 прочитания

Какъвто е резултата това гледаме, не гледаме активността. Това заяви пред bTV Първан Симеонов, политолог и представител на инициативата „Запазете Бедечка”.

По думите му "20 хил. граждани на общината припознаха този казус, това е много повече от колкото имат политическите сили в Стара Загора. Активността е много близка до казусът за обгазяването в Стара Загора. Благодарност към всички, защото и в селата също гласуваха. С изключение на едно село Братя Кунчеви, където има сигнали за купен вот."

Очакваме от общинския съвет да поемат отговорност и да спазят обещанието и да продължат процедурата за запазването на територията, каза жител на града.

Според законодателството, обаче ниската избирателна активност обрече на неуспех референдума в Стара Загора за застрояването на местността Бедечка.

Според окончателните резултати на допитването са гласували 15,42 на сто от избирателите, информират от Общинската избирателна комисия. Общо 22 082 от имащите право на глас 143 172 старозагорци са участвали във вота.

Резултатите не правят референдума валиден, но ще покажат колко от гласувалите старозагорци искат парцела от 400 декара в източната част на града да се превърне в нов квартал и колко – в нов парк. Ако Бедечка остане парк, трябва милиони обезщетение да се дадат на собствениците.

Кметът на Стара Загора Живко Тодоров каза по-рано, че решение за Бедечка ще бъде взето според това кои отговори са повече – тези с „да” или с „не”, защото това щяло да покаже какво искат старозагорци.

В следобедните часове на 18 юни Тодоров отново призова старозагорци да гласуват.

"Един референдум има смисъл когато от него последват управленска решителност, ако някой си мисли, че ще си спести управленската решителност, ще се скрие зад референдума и ще неглижира въпроса, дълбоко греши", коментира анализаторът Първан Симеонов.

Кметът на града обещава да събере страните в спорния казус веднага след допитването и да предложи на собствениците решение.

"Да бъдат обезщетявани със замени също, това е възможно да се случи, но нека да видим резултатите и ще говорим от утре какво решение да вземем", каза кметът Живко Тодоров.

Сигналите за нарушения към Общинската избирателна комисия бяха за бюлетината – че е без кочан, без номер и печат. В секциите обаче не са съгласни.

За референдума от общината ще платят близо 200 000 лв. Кметът съобщи, че още във вторник започват разговори със защитниците на „Бедечка” и със собствениците на земята.

Мобилизирана в търсене на решение е цялата общинска администрация, така че казусът „Бедечка” дори и след референдума остава открит.

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес