С изключително скандален основен мотив Административният съд в София подкрепи строителната фирма НИКМИ относно заграждането на имот-градинка и прилежащата му улица, част от ул. "Майор Първан Тошев". С определение номер 5831 от 23 август по дело 9591, което може да бъде обжалвано в 7-дневен срок, съдът в лицето на съдия Доброслав Руков отменя заповедта за предварително изпълнение на дирекция "Общински строителен контрол", с която се нареждаше на фирма НИКМИ да възстанови и отвори затворената и разрушена от компанията част от улицата. Припомняме, че улицата беше преградена на 9 август, 2017 година, а разрушена на 16 август, 2017 година.
Подробностите в съдебното решение са такива, че възниква въпросът какво точно пише в заповедта на дирекция "Общински строителен надзор" за възстановяване и отваряне на улицата (№ РА-20-61/16.08.2017)! Абсолютно невероятно съдът посочва в мотивите си, че "на първо място оградата е била поставена преди години", след като тя беше поставена първоначално на 5 август, 2017 година, като тогава нямаше преграждане на улицата, а такова беше осъществено на 9 август, 2017 година! Факт е обаче, че до скандално заградената градинка и преградената улица има друг имот, също собственост на НИКМИ, който е заграден от години (бел. ред. - на долната снимка в червено е посочен имотът на НИКМИ, който е заграден от години, а в зелено е имотът, който беше ограден в началото на август, 2017 година). В случая обаче недоволството не касае оградения преди години имот.
Доста изненадващо предвид твърдението, че "оградата е била поставена преди години" е упоменато, че "процесната анжурна ограда" е била изградена по предписание на Столична община, видно от самата заповед и е имала за цел осигуряване на почистване на терена от натрупани отпадъци! Припомняме, че на 5 август, 2017 година, при заграждането на градинката, когато от НИКМИ не се осмелиха да преградят у улицата, от Столичния инспекторат направиха предписание към строителната фирма да почисти съседния до градинката терен от буйната растителност, която с години растеше там (бел. ред. - на горната снимка това е ограденият с червена линия парцел). Този терен, обаче, е съвсем различен от заградения преди 15-20 дни!
В мотивите пише още, че "съдът не може да се съгласи и с мотива (бел. ред. – на дирекция "Общински строителен контрол"), че чрез оградата се възпрепятства достъпа до канализационен колектор и до водопровод и по този начин се ограничава възможността за нормална експлоатация".
Определението може да се обжалва в срок от 7 дни с "частна жалба" пред Върховния административен съд (ВАС). * Обжалването трябва да бъде направено от дирекция "Общински строителен контрол", която се ръководи от арх. Влади Калинов!