Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

След дългогодишна сага запорираха сметките на община Божурище

07 февруари 2022, 17:23 часа • 4869 прочитания

Стара неправомерна продажба на имот доведе до запорирани сметки на община Божурище. Сделката между общината и Красимира Колева е станала през 2015 г. Става въпрос за имот от 2108 кв. метра в село Пролеша, който тя купила на търг за сумата от 80 760 лева с намерение да разшири старческия дом, който фирма „Магнолия ЕМ“ притежава. Впоследствие обаче се оказало, че собственик на същия имот не е общината, а частно лице, което даже си плаща най-редовно данъците за него в общината.

След дългогодишна сага – първо на истинските собственици срещу купувача и срещу общината, а впоследствие на купувача срещу общината, местната управа е осъдена да плати почти двойна сума. В началото на тази година чрез частен съдебен изпълнител Красимира Колева налага запор над всички сметки на общината за сумата от 150 хиляди лева.

(В Кадастъра въпросният имот все още се води частна общинска собственост)

Заради факта, че общината обаче няма приет нов бюджет, тъй като и държавата няма приет бюджет, кметът не може да изплати поисканата сума, защото нарушава Закона за публичните финанси. Моли съдебния изпълнител да отмени запора на четири от сметките и да го остави само върху една, за да плаща заплати и консумативи на общинските учреждения.

А причината общината да загуби всички дела е, че навремето тя на практика си е присвоила частен имот. Първо тогавашният кмет Аспарух Аспарухов внесъл искане да се актува като общински имот имот по чл. 19 от Закона за собствеността и ползването на земеделски земи. Две години по-късно, в разрез с този закон, се провежда процедура и с негова заповед същият имот се преобразува и се създава нов урегулиран поземлен имот. Дни по-късно той бива актуван като частна общинска собственост. Скоро след това парцелът бива продаден на търг. Нарушението на общината е, че пет години след като придобие собственост по чл. 19 от ЗСПЗЗ, тя няма право да се разпорежда с нея, а само да я управлява и стопанисва.  

(Видно от Имотния регистър, през 2019 г. е поискано разваляне на договора с общината)

В свой статус във фейсбук кметът на Божурище Георги Димов обяснява как се е стигнало до този запор и каква е сагата с този имот, който предаваме дословно:  

В текста по-долу, искам да Ви запозная със случая по НЕПРАВОМЕРНО продадения имот, цялата история и предистория, която обсъдихме и на изминалата сесия на общински съвет, за да СТАНЕ ЯСНО откъде се заражда тя.

Хронология:

През 2013 година, тогавашният кмет Аспарух Аспарухов, АКТУВА един имот с акт за общинска собственост, като имот по член 19 от ЗСПЗЗ.

Така наречените земи по чл.19 от ЗСПЗЗ са земеделски земи, останали след масовото възстановяване на правата на собствениците, които не са били заявени за възстановяване или чиито граници не са били установени на терена, т.е. никой не си ги е припознал, и които са предоставени на общините за СТОПАНИСВАНЕ и УПРАВЛЕНИЕ.

През 2015 година се провежда процедура и със ЗАПОВЕД на кмета Аспарухов, от имот по чл. 19, СЪЩИЯТ се ПРЕОБРАЗУВА и се създава ЕДИН НОВ УРЕГУЛИРАН поземлен имот, който няколко дни по-късно се АКТУВА с акт за частна общинска собственост. След тази процедура, в кратки срокове, от името на Аспарух Аспарухов, се входира ДОКЛАДНА записка до общинския съвет, с която да се вземе решение за ПРОДАЖБАТА на вече урегулирания поземлен имот, частна общинска собственост /УПИ/.

Общинският съвет подкрепя с 12 гласа "За" тази продажба. Единодушното решение не е изненадващо, то се дължи на факта, че към докладната записка НЕ СА ПРИЛОЖЕНИ ВСИЧКИ НЕОБХОДИМИ ДОКУМЕНТИ – СЪЗДАДЕНИЯТ АКТ ПРЕЗ 2013 година (за имот по чл. 19) НЕ Е ПРЕДСТВЕН на общинските съветници. Предоставя им се единствено последващият акт от 2015 година, от който е видно, че имотът е УПИ, собственост на Община Божурище. По този начин, ОБЩИНСКИТЕ СЪВЕТНИЦИ СА ПОДВЕДЕНИ, те няма откъде и как да разберат, че се касае за имот по чл. 19. Това е изключително СЪЩЕСТВЕН елемент, тъй като земите по чл. 19, към онзи момент и към днешна дата, са могли да бъдат единствено СТОПАНИСВАНИ и УПРАВЛЯВАНИ от Общината, но не и да бъдат продавани.

СЛЕД НЕИНФОРМИРНОТО РЕШЕНИЕ, което общинският съвет взима, през 2015 година кметът Аспарухов пристъпва към продажба на имота. Сключва се договор между Община Божурище, в качеството й на Продавач и спечелилата търга Красимира (собственичка на друг имот, граничещ с новозакупения от нея имот), в качеството й на Купувач на имота. Сделката е осъществена и новата собственичка влиза във ВЛАДЕНИЕ. Да, но не за дълго...

Появяват се РЕАЛНИТЕ СОБСТВЕНИЦИ на този имот, които от 1990 година ЧИННО са го СТОПАНИСВАЛИ и са му ПЛАЩАЛИ ДАНЪЦИ до настоящия момент. Оказва се, че тук изобщо не е ставало дума ДОРИ за ИМОТ по чл. 19, нещо повече – ИМОТЪТ Е ЧАСТНО ДВОРНО МЯСТО с изградени жилищна и стопански постройки в него, с комунално-битова инфраструктура - ток и вода, което го характеризира като имот за ЖИЛИЩНИ НУЖДИ, а не като ЗЕМЕДЕЛСКИ. След като разбират, че частният им имот е НЕПРАВОМЕРНО ПРОДАДЕН, законните собственици завеждат дело срещу новата собственичка Красимира и разбира се, ПЕЧЕЛЯТ делата на ТРИ инстанции.

Красимира, на свой ред, ЗАВЕЖДА дело срещу Община Божурище за това, че й е продала един имот, който не е БИЛ собственост на Общината и не е имала ПРАВО да го продава. За да бъде развален договорът за покупко-продажба между Общината и Красимира, по закон, единственият начин е чрез дело и СЪДЕБНО решение. Делата се печелят от Красимира. От своя страна, Община Божурище е изчерпала всички законни средства, за да защити правния си интерес, като се БОРИХМЕ за него до последно.

Проверката на всички възможни инстанции е ГАРАНЦИЯ за законосъобразността на взетото съдебно решение.

И така стигаме до края на 2021 година и началото на 2022 година и ЗАПОРА, който беше наложен ВЪРХУ ВСИЧКИ сметки на Община Божурище.

До този момент се стигна след спечеленото ПОСЛЕДНО дело от Красимира и наложеното изплащане на съответната сума (с подробна разбивка може да се запознаете в края на текста).

На 07.12.2021 г., е бил издаден изпълнителен лист за съответното плащане. Нормално беше, ищцата да ни потърси, за да изплатим съответната сума ДОБРОВОЛНО, след гласуване на плащането от ОбС, което можеше да се случи на последната сесия през месец декември. Красимира не е счела за редно да ни уведоми като институция, не ни беше дадено никакво време да заплатим ДОБРОВОЛНО сумата и следователно се стигна до тези некоректни действия от нейна страна – обърнала се е ДИРЕКТНО към частен съдебен изпълнител, което респективно увеличава сумата за изплащане с още 10 000 лв. И от страна на ЧСИ на 07.01.2022 г., се наложи НЕЗАБАВЕН ЗАПОР ВЪРХУ ВСИЧКИ СМЕТКИ НА ОБЩИНА БОЖУРИЩЕ – парите на детските градини, на училищата, парите за режийни разходи, като ток, газ, вода, парите за заплати на служителите, абсолютно всички средства бяха блокирани заради сумата от грубо казано 150 000 лв. Това на свой ред представлява ПРЕКОМЕРНО запориране и аз, като кмет на тази община, заедно с екипа ми предприехме НЕЗАБАВНИ действия в посока защита интереса и правата на Общината и всички нас. След неколкократни разговори и писма до всички институции, имащи отношение по казуса, успяхме да вдигнем запора от повечето сметки, поне на този етап... Тъй като натискът от страна на ЧСИ продължава. Но Общината може да изплати сумата едва след приемането и влизането в сила на новия бюджет за 2022г.

По време на сесията на ОбС – Божурище, състояла се на 27.01.2022 г., общинският съветник г-н Георги Димитров намекна, че делата по случая е трябвало да бъдат стопирани още на 31.01.2020г., денят, в който ищцата печели ПЪРВОТО ДЕЛО в СОС за разваляне на договора й с Община Божурище, и се посочва, според Димитров, че трябва да бъде заплатена сума на стойност – 102 869,42 лв. Което реално не е и КОРЕКТНАТА СУМА, тъй като върху тези пари са се ТРУПАЛИ лихви, тоест още около 9000лева.

През цялото време г-н Димитров ВНУШАВА, че Общината е трябвало да върне 80 000 лв., с което казусът да бъде приключен.

Отговарям му, че със скромния си опит до тук, като ръководител на такова високо административно ниво СЪМ РАЗБРАЛ – делата, които се водят от Общината или СРЕЩУ Общината - трябва да се ВОДЯТ до КРАЙ. С цел абсолютното ИЗЧИСТВАНЕ името на институцията или съответно, не доказване на определено отправено ОБВИНЕНИЕ. Ние не можем да знаем ПО-ГОРНАТА инстанция какво ще ПОСТАНОВИ. Длъжен съм да се боря. Не съм съдия, нито прокурор и съм ДЛЪЖЕН да се обърна към ПОСЛЕДНАТА инстанция. Обжалвал съм до край, според ПРАВОТО, което ни е дал съдът в опит да защитя интереса на Община Божурище.

Г-н Димитров ОСЪЖДА моите действия и нападателно ми ВМЕНЯВА вина, поради факта, че не съм взел решението да ПРИКЛЮЧА с делото на ПЪРВА инстанция, а съм счел за РЕДНО и НЕОБХОДИМО то да мине на още ДВЕ инстанции.

Уточнявам пред всички Вас, че съм взел напълно информирано решение по това дело, стоя зад него и мисля, че аргументирах много ясно тезата си в гореизложеното.

Другата СТРАНА на МЕДАЛА е още по-прозрачна и допустима версия към момента – ако се бях ОТКАЗАЛ от делото още на ПЪРВА инстанция и се бях отказал от ПРАВОТО да ОБЖАЛВАМ на последващи инстанции, вярвам и съм сигурен, че днес щях да бъда ОБВИНЯВАН във всякакви корупционни практики, че не съм искал да се боря до КРАЯ!

Затова, г-н Димитров, не ползвайте този субективизъм и ДВОЙНИЯ си АРШИН що се отнася само и единствено до мен! Бъдете обективен и си задайте въпроса, защо изобщо се стигна до там, че Общината трябва да ЗАПЛАТИ тази СУМА, при положение, че този имот никога не е бил собственост на Общината и не е трябвало да бъде ПРОДАВАН, а там, под тази сделка, стои подписът на тогавашния кмет Аспарух Аспарухов?!

Този въпрос остава отворен и с продължение….

ВАЖНО

Красимира закупува имота от Община Божурище за сумата от 80 759,99лв.

+ 4119,43 лв. – представляващи общ размер от направените от Красимира разноски, свързани със сключването на договора;

10 732 лв. е сумата, представляваща общ размер на направените от Красимира РАЗНОСКИ по водените срещу НЕЯ съдебни производства от РЕАЛНИТЕ собственици;

1373,70 лв. – хонорар за адвоката на Община Божурище;

7258 лв. – сумата за разноски по първоинстанционното производство, заведено от Красимира срещу Община Божурище;

3400 лв. – разноски за въззивното производство;

3400 лв. – разноски за касационното производство;

27 753,87 лв. – размерът на законната лихва за периода 26.02.2019г – 06.01.2022г.

2280 лв. – разноски по изпълнителното дело;

7373,67 лв. – такса към частния съдебен изпълнител;

1530 лв. - хонорар за адвоката на Община Божурище.

ДАНО, ПОДОБНИ ДЕЙСТВИЯ ОТ ГОСПОДИН АСПАРУХОВ, ДА НЕ СА БИЛИ ПРАКТИКА, ЗАЩОТО НЕ МИ СЕ МИСЛИ КАКВИ ПАРИ МОЖЕ ДА СЕ НАЛОЖИ ДА ПЛАЩАМЕ, ЗАНАПРЕД.

С всички гледни точки, в това число на екскмета Аспарух Аспарухов и на съветника Георги Димитров, може да се запознаете от протокола на общинското заседание, състояло се на 27-ми януари тази година. Казусът е подробно разискван и описан между стр. 19 и стр. 33 на протокола.

ПРОТОКОЛ

Анита Чолакова
Анита Чолакова Отговорен редактор
Новините днес