Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

НПО: Има Ешерихия коли и ентерококи във водата на Ботевград

10 март 2020, 15:16 часа • 8577 прочитания

Ешерихия коли и ентерекоки са открити във водата на Ботевград, алармираха от сдружение "За чиста вода" - Ботевград. Стряскащите резултати са от двойна експертиза за качеството на водата, която тече от чешмите на ботевградчани и бяха представени на пресконференция в БТА. Експертизата е направена през февруари по инициатива на Сдружението в акредитирана лаборатория и е от същия водоизточник, от който е взета проба от РЗИ, която не отчела замърсители. Разликата във времето между двете изследвания е около 2 седмици.

"Наличието на Ешерихия коли и ентерекоки във водата подсказва, че замърсителят е фекален“, отбеляза Кирил Руневски, жител на Ботевград, който също е в Сдружението. "Химик съм, не съм биолог, но проблемите, които могат да предизвикат тези бактерии са доста сериозни, ако попаднат в стомаха или пикочо-половата система", добави той.

"Според нашите изследвания водата не само че не е годна, тя е опасна", подчерта председателят на сдружението Иван Николов. Той разказа, че лаборантката, изследвала водата, споделила, че тази вода не става не само за пиене, но и че "пробата свети“. Според него, защото в пробата имало неща, каквито независимата лаборатория не е акредитирана да изследва.

"Защо резултатите на независимата лаборатория се различават драстично от резултатите на РЗИ - София област", представителите на сдружението недоумяват. Те възнамеряват да повторят изследванията и да поискат отново проби и от РЗИ, за да се направи сравнение. „Предполагам, че в следващи наши проби и проби на РЗИ, ВиК и „Напоителни системи“ вземат ще се установи къде точно е разминаването“, добави Николов и изрази надежда това да бъде направено, защото е в интерес на хората.

"Язовир Бебреш, от който се водоснабдява Ботевград, е построен в близост до мина, не е нужно да обясняваме, че язовирът не е в санитарно-охранителна зона и водата от язовира не би трябвало да идва по водопреносната мрежа в нашите домове, тъй като е построен с цел напояване на целия Ботевградски район", посочи още Николов.

"Ботевградчани са пили чиста вода от чешмите си преди да бъде построен този язовир", добави той.

Николов разказа, че жителите на Ботевград събрали над 3600 подписа с идеята за референдум, но по думите му "заради поредица процедурни хватки" не се осъществил. Той упрекна месната власт в липса на воля и категоричност да се реши проблема с качеството на водата. "Кметът ни е пета година кмет на общината и би трябвало да е наясно с изследванията и качеството на водата. Самият той каза, че тя не е опасна, но не е вкусна и от време на време - кафява или в различни цветове", разказа Николов.

Собственичката на жилището, откъдето са взети пробите на водата за двете изследвания Надежда Менгова разказа, че във водата се виждат песъчинки, че казанчетата се пълнят с тиня, бойлерите, пералните и съдомиялните непрекъснато се развалят масово в цялата община. "Тиня тече по водопровода", обобщи тя.

Менгова каза, че за разлика от независимата лаборатория, от РЗИ дори не ѝ оставили протокол или друг документ за вземането на пробите. "Нямам никакъв документ, че РЗИ наистина са взели проба от моя апартамент", заяви тя.

Ботевградчанката сподели още, че не ползвала изворните водоизточници в града, защото по тубите се утаявала кал, което според нея показва, че и тази вода не е годна за пиене.

Проблемът е стар и ботевградчани масово се запасяват с изворна вода за битовите си нужди, потвърдиха от сдружението. "Големият въпрос е да излезе някой, най му прилича на кмета на общината, и да каже – уважаеми жители, водата, която получавате, е годна за пиене и можете спокойно да я ползвате или да каже – не е годна за пиене, не е годна за битови нужди, не я ползвайте", добави председателят на сдружението. Той настоява за широки обществени дебати по темата и в най-кратък срок да се изготви програма с ясни срокове, за да може жителите на Ботевград да получават от чешмите си чиста питейна вода.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес