От 1 февруари Столичната община ще събира информация от гражданите и бизнеса за количеството отпадъци, които генерират. Това реши на днешното си заседание Столичният общински съвет. Информацията е необходима във връзка с предстоящата промяна на начина, по който се изчислява таксата за битовия отпадък, така че да отговаря на принципа "замърсителят плаща". Докладът, който СОС прие е внесен от зам.-кметът по екология Надежда Бобчева.
ОЩЕ: В кои градове такса "смет" ще е най-ниска?
Каква е целта?
В него се предлага приемането на три приложения към Наредбата за определяне и администриране на местни такси и цени на услуги, предоставяни от Столичната община.
ОЩЕ: Депутатите отложиха новата методика за такса смет
Пред журналисти Бобчева обясни, че идеята на тези декларации към настоящия момент не е да променя под никаква форма размера на таксата битови отпадъци. Концепцията им е да съберем информация от самите граждани относно живущите в самите жилища и какво е количеството отпадъци, което изхвърлят, за да може да определим бъдещата наредба.
„От 1 януари 2026 г. влиза в сила принципът „замърсителят плаща“, съответно таксата, която налагаме трябва да бъде съобразена“, обясни Бобчева. „Истината е, че таксата за битови отпадъци е социално чувствителна, затова е важно да се намери баланс между размера на самата такса и начина, по който я налагаме“, добави зам.-кметът. По думите ѝ това е една важна стъпка по пътя към въвеждането на принципа „замърсителят плаща“.
ОЩЕ: Нова методика и по-високи такси за смет: Какви са предизвикателствата пред общините? (ВИДЕО)
На въпрос с каква информация ще се сдобие Столична община от тези декларации, Бобчева обясни, че ще стане ясно колко души живеят в този имот и какво количество отпадъци изхвърлят. „Ние разчитаме на съзнанието на гражданите, тези декларации са изцяло доброволни, добави тя. Ще започнем съвсем скоро информационна кампания, в която да обясним на хората какво се очаква и как трябва да се попълни декларацията“, обясни зам.-кметът по екология.