Съветниците на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп разработват мащабна стратегия за санкции, която да улесни постигането на дипломатическо споразумение между Русия и Украйна през следващите месеци, съобщава Bloomberg. Същевременно планът ще притисне Иран и Венецуела, казват източници на агенцията. На 10 януари отиващата си администрация на Джо Байдън наложи най-разрушителните санкции върху петролната търговия на Русия от всички западни сили досега. Този ход доведе до въпроса как Тръмп гледа на мерките, като се има предвид ангажиментът му за бързо прекратяване на войната в Украйна.
Тръмп има два възможни подхода
Екипът на Тръмп обмисля два основни подхода. Единият набор от политически препоръки включва някои добросъвестни мерки в полза на санкционираните руски производители на петрол, които биха могли да помогнат за сключване на мирно споразумение.
Вторият вариант обаче е точно обратният - засилване на санкциите - но със същата цел, т.е. Украйна и Западът да имат повече лостове в евентуални преговори с Москва.
Подходът, който Тръмп в крайна сметка ще избере, е от решаващо значение за световния петролен пазар. Фючърсите върху сорта "Брент" поскъпнаха с почти 5 долара за барел, откакто Байдън обяви мерките си. Някои анализатори очакват повишаването на цените на горивата в целия свят да продължи.
Още: Танкери с 4 милиона барела руски петрол са блокирани край Китай
Плановете на екипа на Доналд Тръмп са в начален етап и в крайна сметка зависят от самия новоизбран президент, казват източниците, цитирани в материала.
Снимка: Getty Images
Миналата седмица републиканецът заяви, че се подготвя среща с руския диктатор Владимир Путин, което повдига перспективата за потенциални преговори за прекратяване на войната в близко бъдеще: "Спирането на войната ще е трудно": Тръмп заговори за прекратяване на конфликта в Украйна до 6 месеца (ВИДЕО).
Кои съветници на Тръмп обсъждат стратегията и какви са пречките?
Стратегията в момента се обсъжда от част от кандидатите за администрацията на Тръмп, както и от бивши служители по санкциите от първия му мандат. С няколко консервативно настроени мозъчни тръстове също се водят разговори. Екипът по прехода все още не е обявил кандидатурите на републиканеца за някои ключови длъжности, свързани с икономическото държавно управление. Сред оставащите въпроси е дали Брад Смит и Андреа Гаки, двама ветерани от Министерството на финансите на САЩ, ще останат на ръководни длъжности.
Още: Надежда за Украйна: Путин съсипа Русия с кредити заради нуждата от оръжия
Съветниците на Тръмп в крайна сметка ще се сблъскат със същия въпрос като администрацията на Байдън - как да избегнат големи смущения в доставките и цените на петролния пазар в момент, когато Вашингтон наложи мащабни санкции на три от най-големите производители в света. Друго предизвикателство е да се намери правилният баланс между използването на инструментите на икономическата война и желанието да се запази статутът на долара като световна резервна валута.
Още: Финансовият министър на Тръмп: Доларът ще остане световната резервна валута
Снимка: Getty Images
Вторични санкции
Първият "лакмус" за това как екипът на Тръмп се справя със санкциите срещу Русия, ще дойде в средата на март, когато изтича срокът на генералния лиценз, позволяващ намаляване на покупките на руски енергийни продукти. Ако Министерството на финансите позволи освобождаването на някои сделки да изтече, това може да засили натиска върху Кремъл.
Още: Дни преди връщането на Тръмп: Белият дом наложи нови санкции на Русия
За екипа на Тръмп по-агресивна руска политика може да доведе до по-строго прилагане на вторични санкции върху търговията с петрол, като бъдат санкционирани европейските превозвачи, както и азиатските купувачи, включително големи предприятия в Китай и Индия.
Друг възможен подход е да се настоява за по-настойчиви интервенции върху танкери, които превозват руски петрол през жизненоважните датски и турски контролно-пропускателни пунктове.
Още: Bloomberg: Загуба на земи, отказ от НАТО и малка армия: Вероятните условия на Путин за мир
Един по-мек сценарий може да означава издаване на генерални лицензи и вдигане на ценовия таван до над 60 долара за барел - стъпки, които биха насърчили руския петрол да продължи да се движи на пазара.
По време на изслушването за утвърждаване на кандидатурата му за държавен секретар в сряда, Марко Рубио посочи санкциите като ключов инструмент за въздействие, който може да доведе до мирно решение.
Снимка: president.gov.ua
Иран и Венецуела
Сред ключовите съветници на Тръмп има общ консенсус да се върнат към пълна стратегия за максимален натиск върху Иран, като се започне с голям пакет от санкции, който да засегне основните играчи в петролната индустрия. Това може да стане още през февруари. По време на първия мандат на Тръмп подобен подход значително ограничи износа на ирански петрол, въпреки че той се покачи, откакто Джо Байдън встъпи в длъжност.
Още: "Тази война трябва да приключи": Марко Рубио призова за смела дипломация на САЩ в Украйна (ВИДЕО)
Ситуацията е по-сложна във Венецуела, където дългогодишният диктатор Николас Мадуро току-що положи клетва за нов мандат на фона на доказателствата за изборни измами. Американски петролни компании като Chevron също имат присъствие в южноамериканската страна.
Мадуро оцеля в стратегията за максимален натиск на администрацията на Тръмп, дори когато тя ограничи износа на петрол от страната, и също така надживя усилията на служителите на Байдън да улеснят провеждането на свободни и честни избори.
Маурисио Клавер-Кароне, влиятелен съветник по време на първия мандат на Тръмп, ще се върне към важна роля по въпросите на Латинска Америка и има желание да се възстанови по-агресивната позиция, която той помогна да се направлява около 2019 г. Тогава САЩ спряха да признават Мадуро за легитимен президент на Венецуела, пише Bloomberg.
Още: Американски санкции в действие: "Лукойл" смени главния изпълнителен директор