Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Затворите във Варна и Бургас са пренаселени

04 декември 2012, 14:14 часа • 39930 прочитания

Пренаселеността е основен проблем за затворите в Бургас и Варна. Това сочи доклад на Комитета за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание (КПИНУОН) към Съвета на Европа, съобщават от Български хелзинкски комитет (БХК)

Представители на КПИНУОН бяха на посещение през май тази година в няколко затвора в България. Според тях пренаслеността е на обезпокоително ниво и трябва да има реакция от страна на българските власти.

Като цяло материалните условия в затворите в Бургас и Варна не са приемливи, считат неправителствените експерти. В отговор, българските власти напомнят за приетата от правителството "Програма за подобряване на условията в пенитенциарните заведения за периода 2011 – 2013 г." и изтъкват, че някои затвори, включително Бургас и Варна, ще претърпят частичен или пълен ремонт. Въпреки това те също подчертават, че липсата на финансови ресурси възпрепятстват усилията в тази насока.

В Бургаския затвор делегацията е чула много твърдения за често физическо малтретиране от страна на персонала, а в някои случаи са отбелязани и скорошни натъртвания и ожулвания, съответстващи на твърденията за малтретиране. В един от случаите, кадри от видеонаблюдението, гледани от делегацията, потвърждава обвинения на един затворник за нападение от надзирател.

От българска страна уточняват, че е имало разследвания във връзка със случая, както и по други сериозни въпроси, идентифицирани от делегацията. Двама души от персонала, включително и директорът на затвора, са уволнени. Освен това е изготвен план за действие, който ще включва и извършването на обстоен преглед на цялостното функциониране на Бургаския затвор и оценка на слабостите на управлението на затвора, както и на лечението и проблемите, с които се сблъскват затворниците.

В двата посетени затвора делегацията е получила много голям брой заявления за корупционни практики от страна на служителите в затворите.

Нашите власти изтъкват като мярка приемането на Стратегията за превенция на корупция в системата на затворите на централно и местно ниво. По отношение на Бургаския затвор са доказани два случая на корупция и те са довели до уволнение, а трети случай в момента се разследва.

Предоставянето на здравни грижи е много проблематично в затворите в Бургас и Варна поради силен недостиг на персонал и ресурси. Невъзможността да се осигури достатъчен персонал на двете места за лишаване от свобода е направило почти невъзможно предоставянето на адекватни здравни грижи.

Комитетът също така препоръчва Министерството на здравеопазването да заеме по-активна роля в надзора на стандартите за грижа в местата за лишаване от свобода (включително във връзка с назначаването на персонал в здравните екипи, тяхното обучение на работното място, оценка на клиничната практика, удостоверяване и инспекция). Българските власти посочват в отговора си, че в момента тече конкурс за назначаване на лекар в Бургаския затвор.

Що се отнася до доживотно осъдените затворници, КПИНУОН приветства усилията, положени в двата посетени затвора, да се интегрират някои от доживотно осъдените с останалите затворници.

За съжаление няма постигнат напредък по отношение на отстраняването на наказанието "доживотен затвор без право на замяна" от Наказателния кодекс, казват неправителствените експерти. Комитетът изразява мнението, че е нехуманно да се лиши лице от свобода за цял живот без всякаква реалистична надежда за освобождаване.

Валентин Стоев
Валентин Стоев Отговорен редактор
Новините днес