Студенти от български държавни висши училища организират петиция срещу нова реформа, инициирана от от сегашния министър на науката академик Николай Денков. Реформата изисква да се извършват важни преструкторирания като механично се обединят държавни висши училища в нови мегаструктури. Владислав Илиев председателят на студентският съвет към Висше училище по телекомуникации и пощи разговаря с нас, за да сподели опасенията от евентуалните събития.
Actulano.com: Кое най-много ви притеснява от предстоящата реформа?
Владислав Илиев: Това, което ние като студенти имаме опасения и търсим информация какво се очаква да стане в един продължителен период след тази реформа. Дали в крайна сметка това нещо ще подобри качеството на образование? Дали ще даде на сегашните студенти възможност да се развиват, да завършат и да намерят достойно работа на пазара на труда, тъй като дипломите, които преди са получавали са от университети, висши училища от над 100 години. Тези дипломи са били разпознаваеми, както на българския пазар, така и от международни работодатели.
Actulano.com: Кои университети се очаква да бъдат засегнати?
Владислав Илиев: Очаква се да се засегнат доста сега действащи държавни университети. Говори се, че не на няколко етапа ще стане това преструктуриране като на първия етап ще се обединят няколко университета в мегаструктура като някакъв нов технически университет. Сред тези университети се предполага, че ще бъдат Висше училище по телекомуникации и пощи, Висше транспортно училище, Лесотехнически университет, Химико-технологическия университет. Както се говори за една обединяваща реформа, която ще бъде между т.нар наречените университети по изкуство - Художествената академия, Музикална академия, Висше училище по танцово изкуство. Тук говорим на обединение на много различни сами по себе си университети, които имат различен профил на обучение, различни специалности и едно такова бъдеще обединение поставя под сериозен въпрос преподавателите и материалната база, с която оттук нататък ще се работи и ще се преподава на студентите.
Actulano.com: Откога се говори за тази реформа?
Владислав Илиев: За тази реформа се говори от началото на тази календарна година по-усилено. Първоначално ние поискахме среща с акад. Денков и се радваме, че той успя да отдели време и възможност за представители на студентите в България. Срещата се състоя на 23 февруари тази година. На тази среща поставихме своите въпроси какво се очаква от тази реформа, първи какво я налага изобщо. По какъв начин ще се проведе и в дългосрочен аспект след 3,5,10 години как ще изглежда сферата на висше образование след прилагането на тази реформа. Към момента ние нямаме все още въпроси, които да отговарят.
За всички исканията на студентите и отговора от МОН може да видите във видеото: