Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Защо държавата не поема разходите за ваксинация за Ку-треска, разясни Десислава Танева

29 май 2020, 11:30 часа • 2115 прочитания

Министърът на земеделието, храните и горите Десислава Танева изтъкна на парламентарен контрол, че през последните години има спад в заболяването Ку-треска у нас.

По официална статистика - през 2017 г. установените случаи са 28,09 на сто, през 2018 - 13, 28 на сто, през 2019 г.- 9,72 на сто, и през настоящата 2020 г. - 8,37 на сто.

В отговор на въпрос на депутата от БСП Кристина Сидорова за появата на огнище на Ку-треска у нас тя бе категорична, че има ваксина, която се прилага от ветеринарните лекари в страната.

Няма основание ваксинацията да се поема от държавата“, заяви министър Танева.

Според нея фермерите са наясно какво да правят и по тяхна преценка може да се извърши ваксинация.

„Ку-треската е категоризирана в категория Е и се наблюдава, като тук се включват и лабораторни изследвания.

Мероприятията от Програмата по надзор и профилактика в България срещу Ку-треска включват лабораторни изследвания на едри и дребни преживни животни от регистрирани ветеринарни лекари.

Това е част от трудното ежедневие на българското животновъдство и това не е единствената болест, чиято възможност за ваксинация не е включена в тези, които държавата поема", коментира земеделският министър.

Танева каза още, че Българската агенция по безопасност на храните /БАБХ/ взима проби в ендемичните райони на страната, като общият им брой за година е 910 и към момента планът за 2020 г. е изпълнен на 30%.

Положителни проби са установени в три области, като една от тях е Габрово с 22 случаи. По установените случаи има издадени предписания от ветеринарните лекари и по тяхна преценка може да се извърши и ваксинация, но със собствени средства, каза в заключение министър Танева.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес