По жп линиите Пловдив – Бургас и Пловдив – Свиленград се прави рехабилитация и затова влаковете сега се насочват ръчно. Има девет рискови отсечки по тези линии. Това заяви транспортният министър Ивайло Московски.
На 16 ноември пътническият влак от Бургас за Ямбол едва не се удря във вече спрян на шести коловоз друг пътнически влак – за Варна, на гара Церковски. Две седмици по-рано пък влак е насочен за друг коловоз, вместо първоначално определения и само аварийната спирачка предотвратява катастрофа.
Московски заяви, че на гара Калояновец, където имаше катастрофа и загина машинист, се прави проверка на европейско ниво как е направена рехабилитацията. По отношение на гара Церковски, според транспортния министър, имало много голямо рамо – 70-80 километра. Заради това през следващата седмица ще има двойни смени стрелочници, а в рамките на месец и половина да се направи рехабилитацията там и пътниците да се извозват с автобуси, уточни Московски пред Нова телевизия.
Няма в момента желание да се работи в железниците. Господинът, който е сбъркал на гара Церковски, е уволнен – да, той имаше три месеца стаж, началникът на гарата е с последно предупреждение, каза Московски. Няма електронни системи, да – докато бяхме на власт, стартирахме проекти за 1,2 млрд. лева, включително за електронни системи – каквото можахме, направихме. Съществуват места, където жп линиите не са електрифицирани. А локомотивният състав на БДЖ е на 35-40 години, призна транспортният министър.
По отношение на ситуацията с железниците Московски заяви, че Петър Бунев не е изразил никакво отношение спрямо стария-нов шеф на БДЖ Владимир Владимирков, когато са си говорили. Не предстоят съкращения, защото има железен колективен договор със синдикатите, каза Московски. Искам само да кажа, че „Товарни превози” вече е с дълг над 14 млн. лева, а беше с 3 млн. лева, когато ГЕРБ беше на власт, даде пример Московски за трудното положение.
Защо жп транспортът е предпочитан в Европа – защото е взето решение за държавна политика. Ако в Чехия и Австрия има една и съща спрямо България жп система, там инвестициите са десетки пъти по-големи. В България има два пъти повече служители в железниците, отколкото е средното за Европа, защото системите не са автоматизирани, посочи Московски.