Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Запасът на горите у нас е нараснал близо 3 пъти (СНИМКИ)

12 октомври 2023, 15:24 часа • 3389 прочитания

Запасът на горите у нас е нараснал 3 пъти за периода 1960-2020г., а територията им се е увеличила близо 2 пъти в последните 100 години и това е благодарение на активната лесовъдска намеса в тях. 

Това стана ясно на пресконференцията "Заедно за опазване на горите", която Браншовата камара на дървообработващата и мебелната промишленост организира на 11 октомври 2023г. в литературен клуб "Перото", в София. 

Опазването на горите е приоритет на двата сектора

"Всички милеем за горите. Но какво знаем за тях? У нас се е наложило популисткото схващане, че горите трябва да са девствени и  неприкосновени, а в тях да няма никаква човешка дейност. Митът за вековните гори, които трябва да се консервират и в тях да не стъпва човешки крак, изобщо не почива на научни данни. За да дадем думата на науката и проверените факти, стартираме кампания за опазване на горите. Не искаме да чуваме повече, че компаниите от двата сектора са наричани дървена мафия. Няма бизнес, който да иска да унищожи суровината" заяви по време на откриването на събитието председателят на БКДМП проф. Васил Живков.

Заместник-министърът на земеделието и горите инж. Мирослав Маринов съобщи, че горите и горските територии в Република България обхващат приблизително 4,270 милиона хектара, което представлява 38,5% от националната територия. 

"Определено без тях животът, какъвто го познаваме, не би бил възможен. Управлението на горите и горските територии в България се основава на разбирането за устойчиво развитие и на стремеж към баланс на всички функции, които те изпълняват, а именно - екологични, икономически и социални", добави още той. ОЩЕ: Защо българската дървесина носи добавена стойност и е с потенциал за чисто нов бизнес? (ВИДЕО)

"През последното десетилетие горският сектор е изправен пред значителни предизвикателства, нарастващите изисквания към горите в областта на управлението на последиците от изменението на климата, опазването на природата и околната среда, постигането на баланс между повишените изисквания към горите и тяхната устойчива производителност", отбеляза Мирослав Маринов.

„Необходими са отговори на въпросите, свързани с адаптирането на горите към изменението на климата, взаимовръзките и между въздействието на управлението на горите и опазването на природата, ефективното използване на суровините и поддържане на потенциала с добавена стойност за горското стопанство и на индустриите, базирани на дървесината като основна суровина“, поясни той.

„Запасът на горите у нас е нараснал 3 пъти за периода 1960-2020 г., а територията им се е увеличила близо 2 пъти в последните 100 години. Близо 67,6% от горите са държавна собственост, а 10,3% са общински“, заяви изпълнителният директор на Изпълнителна агенция по горите инж. Стоян Тошев. Горските запаси към 2020 г. възлизат на 718 млн. м3, за сравнение през 60-те години на миналия век са били 243 млн. м3, коментира още той. Дървесните видове, които преобладават у нас, са бук, дъб и бял бор „Прирастът в горите се е увеличил двойно за период от 60 г. Ползването на горите спрямо прираста е с 50 % по-малко от средното за Европа“, обясни още той.

Доц. д-р Георги Костов, ръководител катедра „Лесовъдство“, ЛТУ, допълни, че териториите с горско покритие са се увеличили със 122 155 ХА, основно в резултат на самозалесяване на незалесени горски площи и изоставени земеделски земи извън горските територии и залесяване на незалесени горски територии.

Според него продължава процесът на нарастване на площта на горите в резултат на естествени сукцесионни процеси.

Александра Йошева
Александра Йошева Отговорен редактор
Новините днес