Паспорти с биометрични данни и електронен носител в тях има още от 2010 година, но с промени в закона се предвиди в личните карти да има и електронна самоличност, и биометрични данни. Това заяви зам.-вътрешният министър Красимир Ципов.
По думите му, по смисъла на закона гражданите трябва да заявят желание дали да има биометрични данни в личната им карта т.е. електронна самоличност. Ципов обаче веднага каза, че можело ЕС скоро да приеме регламент за задължителни биометрични данни в личните документи, но "ние това го направихме преди две години" (бел. ред. - всъщност в закона е предвидено, че изрично трябва да заявиш, че отказваш електронна самоличност, иначе такава ще бъде "вложена" в новата лична карта). На въпрос на Нова телевизия защо ще предпочетем вариант с електронна самоличност, отговорът беше - за да те проверяват по-лесно на границата.
Зам.-министърът уточни, че в 30 центрове в страната се персонализират лични документи. Идеята на новата система обаче е да има централизация. Запазва се обаче децентрализираното подаване на заявления за документи.
Ципов уточни, че може да се очаква промяна, евентуално експресната услуга да бъде удължена – вместо 8 часа, да стане от 12 до 24 часа – заради възможността да се подават заявления на едно гише, а всичко да се върши на друго, специално място.
Освен това, щяло да има 3 нови вида образци на лични документи. Окончателно ще бъде одобрен образец, след като бъде избран изпълнител на обществената поръчка за изработка на документи, която стартира днес (15 август). Предвижда се да се издава паспорт с 10-годишна давност, а не само с 5-годишна. Предвижда се и временна карта за самоличност, специално за случаи на подсъдими, ще има и карта за пребиваване на служител на НАТО.