"Румънският модел" на родната прокуратурата е дал слаби резултати през миналата година - едва 26 души са осъдени да влязат в затвора заради подкуп, като повечето от тях са дребни риби.
Антикорупционната дейност беше един от ключовите ангажименти на държавното обвинение. Според годишния му отчет за 2016 г. осъдените за корупционни престъпления (подкуп, търговия с влияние и злоупотреба със служебно положение на длъжностни лица) са 467 души. От тях 225 са с условни наказания, 103-ма са получили пробация, а 113 са глобени. Окончателно осъдените през миналата година са 371.
В отчета няма конкретика за кои дела става дума. От медийните публикации за процесите за корупция се вижда, че основна цел са били катаджии и дребни чиновници. Делото за взет подкуп през 2014 г. от бивш катаджия например още е на първа инстанция. Акциите по митниците и ГКПП срещу корумпирани не са довели до присъди.
През последните години разследващите не могат да се похвалят с особени успехи в борбата срещу корупцията. Има не повече от 2-3 дела, които си заслужава да бъдат отбелязани. Сред тях са окончателната осъдителна присъда на шуменския прокурор Румен Пенев, който влезе в затвора за подкуп, и тази срещу бившия депутат от ДПС Митхат Табаков, пише в. "Сега".
Резултатите са повече от скромни на фона на непрекъснатите настоявания от ЕК за присъди срещу корупция по високите етажи, както и обещанията на няколко поредни правителства, че това ще се случи. Сегашният кабинет не прави изключение - в програмата му е записано, че ще има ново антикорупционно законодателство и всички препоръки на ЕК ще бъдат изпълнени до 2018 г.
По традиция най-много корупционни дела са съсредоточени в софийските прокуратури - районната и градската. Общо в цялата страна миналата година са разследвани над 2800 дела за корупционни престъпления. Само за 12 месеца са образувани над 1000 нови производства.
Шумните разследвания бяха отбелязани и в последния мониторингов доклад на ЕК през януари. Пак там обаче бе подчертано, че са нужни и резултати. Отново в същия документ бе записано, че у нас ситуацията е толкова лоша, че в някои сектори корупцията е правило, а не изключение. Прокуратурата обаче прочете само позитивната част от констатациите. В годишния й доклад като приоритет е отбелязан "проактивен подход в противодействието на престъпленията, свързани с организираната престъпност и корупцията сред лица, заемащи публични длъжности и по високите етажи на властта".
Делата срещу подкупите са концентрирани в спецзвеното "Антикорупция", което се ръководи от говорителя на главния прокурор Румяна Арнаудова. Последната му проява бе повдигането на обвинения на бившия външен министър Даниел Митов и заместника му Христо Ангеличин. През последните няколко месеца прокуратурата е възприела агресивната тактика на шумно повдигане на обвинения, които след това тихо потъват в оправдателни присъди. Точно такъв бе случаят с бившия депутат от ДПС Христо Бисеров, който бе оправдан на три инстанции.