Във Видин първото бебе за тази година се е родило чак на 4 януари. Това е отличен пример за контрастът на демографската картина у нас, заяви Елица Димитрова от Института за изследване към БАН.
Според прогнозите на различни статистически организации тези тенденции ще имат крайно негативен ефект след 40-тина година, каза пред Нова телевизия Димитрова. Интересен факт е, че в България плодовитостта според Евростат е по-висока от тази в Румъния и Гърция – около 1,5 деца на една жена, около 1,45 за Румъния и под 1,4 за Гърция. Германия също е с малко по-нисък процент раждания от нас. В страни като Германия обаче има имигрантски поток, който компенсира, докато у нас такава компенсация няма, подчерта Димитрова.
Да, бедността спира донякъде раждаемостта, но поради необразоваността пък го има и ефектът на многодетството, обясни още експертът. По думите ѝ действително при ромите има по-висока раждаемост – над 3 деца, но има тенденция на намаляване. Не съм виждала обаче прогнози по етнически признак за демографската картина, добави Димитрова.
Иначе като „рай за деца” в Европа Димитрова посочи скандинавските държави.