Специализираната прокуратура участва в международна операция за неутрализиране на мащабна пирамидална структура за измами с търговска цел, прогресивно набиране на клиенти и пране на пари чрез създаване и разпространение на виртуалната валута OneCoin.
Прокурори и следователи от отдел „Следствен” на СП, както и служители на ГДБОП и ДАНС, се включват в международното разследване на базата на международна поръчка за правна помощ от прокуратурата в германския град Билефелд (Северен Рейн-Вестфалия), пристигнала през октомври 2017 г. В работата по изпълнение на съдебната поръчка се включват и активно съдействат представители на Евроджъст и Европол.
Искането на прокуратурата в Билефелд е за извършване на конкретни процесуално-следствени действия на територията на България спрямо българското търговско дружество „Уан Нетуърк сървисиз“ ЕООД и свързаните с него лица, в т.ч. две българки с германско гражданство. Обвиняема по делото е Ружа Игнатова, заяви ръководителят на Специализираната прокуратура Иван Гешев на извънреден брифинг, предаде БГНЕС.
Не се изключва възможността международна схема за пране на пари чрез виртуална валута да е тръгнала от България. У нас са намерени редица сървъри, свързани с незаконната дейност, каза още Иван Гешев.
В продължение на 3 години международната престъпна организация е успяла да привлече над 3 милиона клиенти, потребители, инвестирали в обучителни пакети за криптовалутата OneCoin, каза от своя страна говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Става въпрос за търговска измама – за съжаление в България не е криминализирана такава дейност, продължи Гешев. Такъв тип дейност обхваща много държави в целия свят, тя представлява трудност за разследване на само за българското правосъдие, но и за партньорите ни, уточни той.
На 17 и 18 януари 2017 г., в присъствието на представители на Европол и германските разследващи органи, са претърсени офисите на „Уан Нетуърк сървисиз“, както и на 14 други дружества.
Стана ясно, че са иззети множество веществени доказателства, включително сървъри, до момента са разпитани 50 свидетели.
Разликата между Bitcoin и OneCoin е, че ако Bitcoin е децентрализирана валута, то OneCoin е централизирана. Тоест, OneCoin може да бъде придобит само от конкретна международна асоциация. Ако Bitcoin може свободно да се купува и продава в интернет, то OneCoin може само чрез асоциацията. Германските власти разследват дали има заобикаляне на валутни закони, обясни още Гешев.
„OneCoin Ltd.“ е регистрирано в Обединените арабски емирства и действа чрез стотици свързани с него дружества на 4 континента. То въвежда разплащания с OneCoin (по подобие на криптовалутата Bitcoin). В Германия и в други държави разпространението на OneCoin-и е забранено. Според местните контролни органи OneCoin-ите служат като платежно средство, чрез което се заобикаля местното законодателство, уреждащо платежните услуги. Има съмнения, че чрез схемата „OneCoin“ може да се финансират организирани престъпни групи и терористични организации.
Българското дружество „Уан Нетуърк сървисиз“ ЕООД е изпълнявало функциите на фактически търговски представител на „OneCoin Ltd.“ и фактически дистрибутор на създадената от него виртуална валута.
В момента дейността на свързани с „OneCoin Ltd.“ дружества се разследва още в Англия, Ирландия, Италия, САЩ, Канада, Украина, Литва, Латвия, Естония и много други държави.