Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Теч на култура: Схемата с театрите в Разград и Смолян и ролята на Министерството на културата

24 декември 2024, 09:00 часа • 5732 прочитания

Изключително наглата схема за източването на средства от бюджета на Министерството на културата, която бе разкрита в края на септември 2024 г., за пореден път доказа, че може да се краде дори от източник, който е практически пресъхнал. Принципно ниският бюджет за културата в България, последно равняващ се на 0,4% от БВП на страната, не е пречка за онези административни хитреци, които знаят как лесно и сравнително безпроблемно да осъществят престъпление в особено големи размери. Липсата на резултати от разследването до този момент, както и на наказания за конкретни хора, е дразнеща, но все пак остава надеждата, че виновните ще бъдат открити и публично оповестени.

Още: Христо Мутафчиев за схемата в Разград и Смолян: Всички виновни да бъдат наказани, това е грозно петно върху културата

Първи арести и разкрития

Диригентът Левон Манукян, снимка: Levon Manukyan Conductor/Facebook

Всичко започна с арестуването на тогавашния директор на Театрално-музикалния и филхармоничен център в Разград - Левон Манукян, по подозрения за присвояване и пране на пари. Тогава от Окръжна прокуратура - Пловдив обявиха, че са засекли сложна схема за източване на пари от държавния бюджет, функционираща в месеците август и септември 2024 г. За много кратък период от време на работа в театъра са били назначени 60 нови служители от Перник, чиито заплати по договор са били значително по-високи от тези на вече работещите в културното учреждение. За август сумите за цялата филхармония са били 160 000 лв., след "пернишките" назначения бюджетът нараснал на 1,6 млн. лв. Ползата за новозаписаните служители били осигуровките. Всичко останало отивало на други места.

Още: Фиктивните договори в театъра в Разград са прекратени, но се дължат близо 1,5 млн. лева

Въпросните нови служители обаче били доста далеч от театралната професия - бармани, строители, електротехници и т.н. Те трябвало да получат заплатите си, да ги изтеглят и да ги предадат на трети лица, а ползата им от цялата схема била да им се изплатят осигуровки. Именно при предаването на сумите схемата е разкрита, след като един от назначените в театъра в Разград подал сигнал.

Румен Бечев, снимка: Родопски драматичен театър Николай Хайтов

Няколко дни след "бомбата" в Разград гръмна и "пиратка" в Смолян. Оказа се, че Родопският театър също е използвал схемата за фиктивни назначения с високи заплати. Тогава разследващите органи заявиха, че финансовите щети са идентични с тези в театъра в Разград, а назначените лица са били малко над 40. Тогавашният директор на театъра Румен Бечев беше обвинен в длъжностно престъпление.

"Сивият кардинал" или невинен програмист?

Първоначално гневът и възмущението се насочиха към диригента Левон Манукян и Румен Бечев като ръководители на злощастните театри. Да, но освен тях в акцията бяха арестувани и други хора, единият от които Петко Писков. Г-н Писков е програмист, който е създател на специализиран счетоводен софтуер. Именно този софтуер е използван в театрите в Разград и Смолян, което насочи подозренията към Писков. Можел ли е той да манипулира финансовите потоци, идващи от Министерството на културата за заплати на служителите? Можел ли е да сключва фиктивни договори и така да точи парите от държавата?

Петко Писков, снимка: БГНЕС

На специална пресконференция, след като бе освободен от ареста, Петко Писков се опита да демонстрира пред журналисти, че неговата програма е просто счетоводен инструмент, до който достъп имат ръководителите на фирмите или учрежденията, които я използват.

Има нещо гнило в Министерството на културата

Още: Найден Тодоров с 3 варианта за справяне с проблемите в културата

Всички, които по някакъв начин са имали вземане-даване с бюджетни средства от Министерството на културата обаче, знаеха, че нито един от посочените с пръст - бил той директор или програмист, не би могъл да извърши въпросните финансови измами, ако... някой от Министерството не му го "позволи". Защото изплащането на бюджетни средства през системата СЕБРА, с която работят всички държавни културни институти, е направена така, че плащанията да се контролират и одобряват от упълномощени служители в министерството.

За топла връзка с държавната администрация се заговори още от главен комисар Галин Гавраилов от Окръжна прокуратура - Пловдив, който на един от брифингите по темата сподели, че по време на разпит Левон Манукян е казал, че Петко Писков му е представен от служител на Министерството на културата по време на среща в софийски хотел.

Снимка: БГНЕС

Още: Нови нарушения в театрите: Излъгали в отчетите, за да вземат повече субсидия

На 11 октомври самият служебен министър на културата Найден Тодоров призна, че без човек от неговото министерство е нямало как да се случат измамите в Разград и Смолян. В интервю за БНТ тогава той каза, че знае кои са служителите, но не знае дали са действали "небрежно или с умисъл". Все пак в края на месец октомври стана ясно, че две служителки на Министерството на културата са били отстранени от работа заради въпросния скандал, но имената им не бяха обявени с довод, че тече разследване.

Те са... техните имена са: Диана Арнаудова и Албена Лалева

През ноември обаче се разбра, че служителките са Диана Арнаудова - директор на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" и директорът на отдел "Бюджет" Албена Лалева. Имената им бяха разкрити от Института по пътна безопасност, които алармираха, че въпросните дами са били преместени от Министерството на културата в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Въпреки че преместването им е обезсмислило дисциплинарните наказания, наложени им от Найден Тодоров, разследването срещу тях продължава.

Преминаването им от едно министерство в друго се оказва напълно легално, тъй като Арнаудова и Лалева са използвали т.нар. тристранно споразумение за пренасочване в друга администрация, чрез което подават молби за прекратяване на временното им преместване и автоматично се връщат на старата си месторабота.

Още: "Без човек в Министерство на културата не може да стане": Найден Тодоров за схемите в театрите

Димитър Главчев, снимка: БГНЕС

На 15 ноември бяха оповестени резултатите от проверката на Инспектората към Министерски съвет, назначена от служебния министър-председател Димитър Главчев. Освен фактически точните данни за финансовите измерения на престъплението, в доклада се посочва и следното: "Сред нарушенията са констатирани и такива, касаещи изпълнението на служебни задължения от страна на директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование", вече бившия директор на дирекция "Бюджет и финансово-счетоводни дейности" Диана Арнаудова и бившия началник на отдел "Бюджет" Албена Лалева. Дадени са препоръки за търсене на дисциплинарна отговорност от главния секретар на Министерство на културата и от директора на дирекция "Сценични изкуства и художествено образование". Още: Тежки нарушения в Министерството на културата и занижен контрол: Излезе докладът за схемата с театрите

Общо взето от доклада става ясно, че всички скандално високи суми по фиктивните договори в театрите в Разград и Смолян са били одобрявани от Диана Арнаудова и Албена Лалева.

В очакване на правосъдие

И тук следва голямото чакане. Чакане виновните да бъдат наказани, но не дисциплинарно, а пропорционално на извършеното от тях престъпление.

Чакане да бъде посочено кой от Министерството на културата се е срещал с Левон Манукян в неназован софийски хотел.

Чакане да бъде измислен начин и малкото пари, които се отпускат за култура в България, да не може да бъдат откраднати. Чакане, чакане, чакане...

Още: Христо Мутафчиев: Отвратително ще е, ако финансовият министър наказва културата заради схемата в Разград и Смолян

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Неда Ковачева
Неда Ковачева Отговорен редактор
Новините днес