Футболните запалянковци са като чернозем за всякакви расистки, националистически и фашистки възгледи. А футболният стадион е лоно на насилието. Не, не става дума за България, а за Сърбия.
Кой ли помни прекъснатия футболен мач между Динамо Загреб и Цървена Звезда - Белград през далечната 1990-та? СиЕнЕн обаче го обяви за едно петте спортни събития, които са "променили света". Защото този мач беше предзнаменование за скорошното разпадане на Югославия, придружено от ужасни насилия. Стадионите все повече се превръщат в огледало, което отразява процесите в обществото. А запалянковците са любим инструмент в ръцете на националисти, на престъпни структури или религиозни общности.
Язвата, наречена стадион
Наскоро по време на футболна среща между младежките отбори на Сърбия и Англия в Крушевац феновете атакуваха с расистки скандирания тъмнокож английски играч. В резултат дойде и искането Сърбия да бъде изключена от международния футболен календар. На мач между Рад Белград и Нови Пазар сръбските фенове вдигнаха банер "Нож, жица, Сребреница", а запалянковците от Нови Пазар отговориха с напомняне за тъй наречената "Жълта къща" в Албания, където се смята, че принудително са били взимани вътрешни органи на отвлечени сърби от Косово. След тази серия от грозни инциденти Расим Ляич, почетен президент на ФК Партизан и министър в сръбското правителство, заяви, че може би футболът трябва временно да бъде забранен, ако държавата не може да се справи с хулиганите.
Аида Чорович, директор на неправителствената организация "Урбан" от Нови Пазар, припомня, че още през 90-те години стадионите са били използвани за разпространяване на назадничави идеи сред младите хора. Днес се повтаря същото, независимо дали става дума за насаждане на омраза спрямо хомосексуалните хора или за расистки и националистически изстъпления. Според Аида Чорович, запалянковците са особено податливи на посланията от религиозен или етнически характер, а в манипулирането им участват и политици, и представители на подземния свят. Но Сърбия не е изключение, тези явления са характерни за целия регион, припомня Чорович. Ето защо е особено важно най-после да има преосмисляне на миналото. Това обаче е много трудно, когато децата дори и чрез образователната система попиват толкова много омраза:
Кои са кукловодите?
Огромен брой млади хора са оставени в ръцете на улицата и на медиите, които са пълни с речта на омразата А за съжаление нашата образователна система е една от основните причини за тези проблеми", казва Чорович и припомня, че някои учители разпространяват дори чисто фашистки възгледи.
Общият знаменател на всичко това е насилието, смята Андрей Носов, директор на фонда Heartefact. "Насилието се е превърнало във форма на комуникация в нашето общество и сега основният въпрос е какво ще предприеме държавата", казва Носов. Според него самите насилници дори не са толкова важни, важно е да се види кой стои зад тях, кой ги подбужда. Носов смята, че сред кукловодите са както хора, участвали в юговойните, така и представители на тъй наречения "голям бизнес". Според него и в политиката има фактори, които насърчават насилието. "Не мога да посоча конкретен министър или директор на някоя институция, но мисля, че онези, които обявяват тези насилия за нещо безобидно, всъщност ги подкрепят", казва Носов.
Източник: Дойче веле