Закобикаля ли закона местната власт в Елин Пелин по отношение на пасищата в село Богданлия? На този въпрос търси отговор институцията на омбудсмана, която е сезирана от Сдружение с нестопанска цел „Инициативен комитет „Да спасим село Богданлия“. Отговорът е подписан от главния секретар на омбудсмана Айсун Авджиев, тъй като към момента няма избран обществени защитник и е разпространен от неправителствената организация до медиите. Според сдружението становището на омбудсмана изобличава редица незаконни действия от страна на кмета на Елин Пелин Ивайло Симеонов, Общинския съвет и областната управа. Междувременно от НПО-ото са събрали 120 подписа за спасяването на пасищата и в същото време недоумяват защо общината получава награди за екология.
За какво става въпрос?
Въпросните пасища са част от три поземлени името и представляват публична общинска собственост, а причината за сигнала са две решения на Общинския съвет от миналата година и предварителния проект за Общ устройствен план на Община Елин Пелин.
Първоначално решението на Общинския съвет предвижда изключване на пасищата от специализирания слой „постоянно затревени площи“ и промяна на предназначението им, впоследствие през юни 2024 г. Общинският съвет се отказва да промени предназначението на пасищата.
Междувременно в предварителния проект на Общ устройствен план на Община Елrн Пелин се предвижда почти двойното разширяване на строителните граници на село Богданлия за сметка на посочените пасищни имоти.
Ето защо от сдружението се съмняват, че тези решения целят пасищата да бъдат застроени и унищожени. ОЩЕ: Протест пред СО заради застрояване на градинка и ремонта на “Опълченска“
Становището на институцията на омбудсмана
Според институцията не съществува каквато и да е легитимна цел за изключването на пасищните имоти от слоя „постоянно затревени площи“, което те определят като преждевременно.
„Решението по за изключване на пасищата от слоя е лишено от правно основание, което го прави невалидно“, считат от институцията.
Те отчитато ще, че сигналите до омбудсмана разкриват практики за заобикаляне на закона.
От институцията поясняват, че това се случва чрез провеждането на процедурите за промяна на начина на трайно ползване на мерите и пасищата от общинския поземлен фонд, последвана от промяна на характера на собствеността от публична в частна с цел последващи разпоредителни сделки.
„Към тях се прибягва поради засиления инвестиционен натиск за промяна на предназначението на тази категория имоти, основно за изграждането на съоръжения за добив на електроенергия от възобновяеми енергийни източници. Тези практики не почиват на законово основание - правната уредба обвързва възможността за промяна на характера на собствеността върху общинските мери и пасища единствено с промяната на предназначението им, но данните за разпространението им са обезпокоителни“, допълват от институцията на омбудсмана. ОЩЕ: Зелените площи могат да подобрят психичното ви здраве!