България трябва спешно да реши проблемите с неравнопоставеното образование и да укрепи здравната си система, чиито недостатъци са изложени на показ от коронавирусната пандемия. Страната може да загуби значително време в образователната си система при влошаване на епидемиологичната обстановка. Това показва изследването на човешкия капитал в 50 държави, направено от Световната банка.
В проучването се казва, че след Италия България е страната в ЕС с най-много дни, в които училищата са останали затворени - 118 (при 124 в Италия). От петдесетте държави само две - Азербайджан и Грузия - са с повече от тях, над 120 дни с неработещи училища.От петдесетте държави само две - Азербайджан и Грузия - са с повече от тях, над 120 дни с неработещи училища.
У нас е сравнително нисък на фона на Естония, Латвия, Полша, Словения и Чехия делът на хората между 30 и 34 г., преминали образователен етап след средния. Тревожно е, че в една група с Беларус, Хърватия, Молдова, Румъния, Русия, Сърбия и Украйна България трябва да се справи с разликите в социалните възможности в образователната сфера.Поставените в неравностойно положение деца от тези страни получават по-лошо образование.
"Пандемията пряко удари човешкия капитал в Европа и Централна Азия, като се отрази неблагоприятно и на образованието, и на здравеопазването. Затварянето на училища може да доведе до загуби в образованието, равни на една трета, или цяла учебна година, и вероятно ще изостри неравенствата, като засегне непропорционално ученици в неравностойно положение", се посочва още в документа.