По случай Световния ден на Червения кръст и Червения полумесец Българският Червен кръст организира второ издание на "Училище за хуманност", което ще се състои днес, 8 май, от 13:00 часа в Мултидисциплинарното пространство ДНК в Националния дворец на културата, съобщиха от БЧК.
Събитието ще предизвика сетивата, емоциите и ума, и ще предостави пространство, в което свободно и вдъхновено ще говорим по темите, по които обикновено не смеем – освен анонимно и онлайн.
Всеки от нас има мнение – за расизма, дискриминацията, бежанците, мигрантите, ромите, хората със специални потребности. Но колко често попадаме в ситуация, в която „ние“ и „те“ се превръща в „аз“ и „ти“? Кога за последно попитахте незрящия човек как се справя в градския транспорт? Кога за последно имахте смелостта да го направите, питат от БЧК
В нашето училище ще има място за различни видове смелост: смелостта да чуеш истинската история на човека зад обобщения медиен образ – тъжна, смешна клиширана или изненадваща; смелостта да видиш нещата, от които обичайно старателно отвръщаш поглед или отбягваш; смелостта да споделиш собствената си история; смелостта наистина да кажеш какво мислиш – и смелостта да приемеш, че някой друг не мисли като теб, казват БЧК.
По време на „занятията“ участниците ще се опитат да се поставят на мястото на представители на различни уязвими групи – незрящи, мигранти и др. Така те ще се докоснат до тяхното ежедневие, а всички истории и мнения, които ще споделят след това, ще бъдат обединени в Малка онлайн книга на хуманността.
На събитието ще присъстват акад. Христо Григоров, д-р х.к. – председател на БЧК, проф. Красимир Гигов – генерален директор на БЧК, Огнян Златев – ръководител на офиса на Европейската комисия в България, представители на дипломатически мисии, Рада Стаменкова – изпълнителен директор на Българска асоциация по семейно планиране и сексуално здраве, Моника Писанкънева – Фондация “Ресурсен център Билитис“, партньори, доброволци и ръководители на БМЧК.