Китайската Нова година (31 януари 2014) е най-дългият и най-важният празник и според китайския календар тази година е под знака на коня.
За да пресъздадат китайската новогодишна атмосфера студенти от ВУМК създадоха специален кът в сградата на висшето училище, където изложиха традиционните за Китай фенери, чайове, коприна, изписани върху червена хартия йероглифи за щастие, благоденствие и изобилие.
Червеният цвят символизира огъня, който според китайските вярвания прогонва лошия късмет. Младежите направиха и кратка презентация с най-любопитните факти около новогодишните празненства в Китай съпроводена с традиционна китайска музика, която може да бъде чута и видяна във фоайето на висшето училище. С посрещането на Китайската нова година за първи път в Добрич стартира и обучение по китайски език и бизнес култура, което е предназначено за хора без предварителна езикови знания и ще бъде водено от две опитни преподавателки.
Китайската Нова година, както всички знаем, е най-голямото събитие в китайската култура, което се празнува с великолепни танци на "дракон" и "лъв". Вярва се, че както посрещнеш годината такава и ще ти бъде тя. Затова трапезата по време на празника е изключително богата. Задължително има ястия от пилешко и риба. Рибата за китайците е особено важна, не само под формата на ястие, характерно за новата година, а и като символ. Причината за това е, че в китайския език думата "риба" и "благополучие, благоденствие" се произнасят по един и същи начин.
Специалитетът, който се сервира на трапезата на новогодишния празник е и салатата с име 鱼生 yúshēng (юшън). Представлява салата от ситно нарязани сурови растителни продукти, билки, сос и тънко нарязана риба. Ястие, характерно за трапезата на Северен Китай е 饺子jiǎozi (дзиаодзъ) - пелмени с месо и зеленчуци. Има китайска поговорка, която гласи "За да бъдеш здрав няма нищо по- добро от хубавата храна и дзиаодзъ". А за Южен Китай е характерно 汤圆tāngyuán (танюен)- топчета, направени от лепкав ориз (във вид на брашно) и сервирани в супа.
Всички китайци са изключително въодушевени от този празник. Навсякъде в Китай могат да се видят облепени и закачени йероглифите за щастие, благополучие и здраве. Дори външните опаковките на техните напитки, като например бирата им "циндао" и традиционна им напитка "байдзиу", за новогодишните празници са изработени от червен цвят с йероглифите за благопожелания.
След като се навечерят китайците започват да пеят песни и да играят на традиционната китайска игра "маджонг". Всички празнуват. Оставят прозорците и вратите по време на празника отворени, смятайки че така щастието ще пристигне. Лампите през нощта трябва да светят, за да се освети пътя на щастието и да се прогонят злите духове. По време на новогодишните дни не трябва да се купуват нови обувки, за да се избегне нещастието. Причината затова е, че думата обувки 鞋 xié се произнася както думата нещастие, болест 邪 xié.