Има нотификация т.е. одобрение за внос, но дали отпадъците са оползотворени за 1 година, колкото е срокът, тепърва ще се установява. Ще се установява и дали има по-голямо количество от разрешеното и дали оползотворяването е както е предвидено. Така екоминистърът Нено Димов коментира случая с проверката на отпадъци в Плевен. Няма нищо общо със задържания боклук в Италия, увери Димов.
За Враца и отпадъците, които са там - тонери, министърът каза, че площадката не била лицензирана. Той обяви, че ще се готви промяна в законодателството – да има ранно уведомление (3 дни) на отговорните институции при отпадъци, идващи в България. Уведомлението щяло да е първа информация да се следи дали идващият отпадък отговаря на съответния код за т.нар. зелен боклук. А на въпрос на БНТ дали щом чак сега се прави такава нормативна промяна, не е имало занижен контрол досега, Димов отрече - по думите му, сега просто щяло да стане по-добре.
По думите на министъра, 80 000 тона отпадъци са дошли в България, а у нас се изгаряли 3% от идващите от чужбина отпадъци, като 95% от тези 3% се горели в циментови заводи. От ТЕЦ-овете, само ТЕЦ Сливен може да го прави, по думите на Димов. А от 2018 година от България са изнесени над 800 000 тона – "вероятно" изнасяме повече отпадъци, отколкото внасяме, предположи екоминистърът.
Според Димов ще трябват 5 години прилагане на мерки като сегашните, за да има чувствително подобряване на качеството на въздуха. Той каза и, че т.нар. вторични суровини са важен елемент в икономиката на всяка развита държава, но разрешенията за изпълнение на инвестиционно намерение се дават от местната власт и те са съобразени с местната икономика, не само с екологичните изисквания.