Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Соня Найденова: Работата на ВСС губи своята легитимност

03 май 2015, 16:34 часа • 7923 прочитания

От доста време работата на Висшия съдебен съвет (ВСС), по една или друга причина, губи своята легитимност. Това каза пред БНР представляващият член на ВСС Соня Найденова.

"Това, което отличи неуспешният избор в четвъртък от други неуспешни избори, беше, че не можахме да дадем обяснения защо кандидатът, който беше единствен, който беше похвален от изказвания на немалко членове на ВСС, на практика не получи необходимата подкрепа", каза тя по повод проваления избор във ВСС за избирането на съдия Нели Куцкова за председател на Софийския апелативен съд.

В четвъртък само девет от членовете на Висшия съдебен съвет гласуваха за избора на Куцкова. Тя трябваше да получи 13 гласа в своя подкрепа. В случай, че беше избрана, тя щеше да отговаря за най-натоварения и важен апелативен съд в България, както и за 8 административни области.

Според Найденова доброто управление изисква от ВСС винаги да дава ясен отговор защо взема дадено решение. По думите й се губи доверието на професионалната общност и в очите на обществото. "Всъщност това стои в основата на всички приказки за съдебна реформа. Съдебната реформа, аз лично за себе си, я приемам като реформа, която трябва да доведе до следния резултат – да се избират хора поради техните качества, а не поради това дали принадлежат към една или към друга група", коментира тя.

Според Найденова, проблемът с това, че не се оценяват личностните качества, а се поставят разделителни линии от типа „кой е от нашите“ и „кой не е от нашите“ е от основните проблеми в обществото ни. "Докато не преодолеем модела „Свой и чужд“, няма да се справим с тази задача, която стои пред нас", смята членът на ВСС.

Найденова отново се обяви за явно гласуване във ВСС като изтъкна, че никой, който се е занимавал с правораздаване не се срамува името му да стои до взетото от него решение.

По-рано днес Нели Куцкова коментира пред bTV, че също е защитник на явното гласуване във ВСС.

"Струва ми се, че този дуализъм – и тайно да бъде гласуването, а пък към него да вървят и мотиви защо резултатът е положителен или не е крие едно противоречие, което може би ни поставя в такива ситуации като тази в четвъртък. Казвала съм го неведнъж, тайното гласуване не помага на ВСС като орган, който трябва да взема решения", каза и Найденова.

Юристът припомни, че в предишния състав на ВСС двама негови членове са подали оставка, но органът е продължил да функционира. В този смисъл и сега оставките на двама или трима негови членове не биха променили нещо, коментира Найденова, която смята да остане в Съвета.

"Разбира се, ако в някакъв момент се събере някаква по-внушителна група от членове на ВСС, която да надвишава повече от половината му членове и постави този въпрос, бих се присъединила към едно такова решение", посочи Соня Найденова. "Дори ако цялата съдийска квота напусне ВСС, по закон органът трябва да продължи работа, а съдиите - да излъчат следваще свои представители", изтъкна тя.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес