"Хубаво се надпреварваме в сарказъм на гърба на сапьорите, които се лекуват и профилактират с белина или каквото там хлорно съединение приемат, като очистително.
Аз обаче се питам, къде се изпари ентусиазма на журналистите, които четат етикета и договорите с концесионериите по отношение на средствата с които се пречиства водата на столичани, и пр население обитаващо пребогатата ни на води територия?"
Този въпрос задава медийният експерт и член на Съвета за електронни медии (СЕМ) Соня Момчилова във Фейсбук. Тя прави препратка към разследване, което касае договора е между „Софийска вода“ и доставчик на химикал за пречистване.
„Софийска вода“ ползва продукта от август. Експерти от БАН, които обаче запазват мълчание и сигнализират тогавашния общински съветник Симеон Славчев, че химикалът е избран без регистрация за безопасност, с неверни документи.
Ето какво още пише Момчилова:
"Разследването за мискатурите с които се пречиства водата на столичани завърши с репортаж в който ни разкламбичкаха някаква оранжевеникава течност в колба и после Фандъкова се врече, че гарантира чистотата на водата, ако и да се пречиства не с веществата, за които става дума в договора със Софийска вода, и дотам!
Иначе въпросното хлорно средство, което причини смях до сълзи на прогресивните слоеве във всички сфери на публичния живот е разрешено от МЗ, пречистващо водата, химическо съединение, чиято формула няма нищо общо с тази на белината, но да не задълбаваме, то в наши дни всичко е ден до пладне и е важно смях да става!"
Припомняме, че по въпросното разследване прокуратурата видя данни за престъпление - документна измама при избора на продукта за пречистване „Луброфлог 19“, утвърден с договор на „Софийска вода“ за над 1 милион лв. от парите на софиянци.
Соня Момчилова бе назначена за член на СЕМ в края на юли 2021 г. от президента Румен Радев, като представител от квотата на държавния глава. Преди това журналистката бе шеф на правителствения пресцентър в служебните правителства на Стефан Янев.