Оказа се, че за силното замърсяване в Пловдив нямат вина нито общинското управление, нито екоинспекцията. Неочаквано – виновникът за прекалено мръсния въздух в града е самото местоположение на Пловдив, което предразполага за „неблагоприятния климат”. Това става ясно от решението на Апелативния съд във Велико Търново, с което и на втора инстанция гражданите загубиха делото, заведено срещу общината и РИОСВ-Пловдив.
Припомняме, че делото датира от 2011 година, когато Пловдив зае челното място в Европа по замърсяване с фини прахови частици. Тогава 127 граждани, както и Асоциацията за европейска интеграция и права на човека заведоха колективен иск срещу община Пловдив и РИОСВ. Те обвиниха институциите за това, че не са взели мерки за сваляне и поддържане на нивото на фините прахови частици в приетите норми.
След като съдиите в Пловдив отказаха да разглеждат делото, то бе предоставено на тези в Смолян. Те пък отхвърлиха иска срещу общината, защото според тях тя е предприела мерки за подобряването на въздуха, а по-късно отмениха и този срещу РИОСВ-Пловдив по сходни мотиви, пише „Правен свят”.
След последвалата жалба срещу решението, Апелативният съд в Пловдив се отведе от разглеждането на делото и така то попадна на втора инстанция във Велико Търново. Там потвърдиха двете решения на окръжния съд в Смолян, с които са отхвърлени исковете срещу общината и екоинспекцията.
Те се позовават и на експертно заключение, според което замърсяването в Пловдив се дължи на нерешени благоустройствени въпроси, като сметосъбиране и сметоизвозване, снегопочистване, извозване на строителни материали и отпадъци, улици и тротоари с лошо техническо и хигиенно състояние, изгарянето на горива за битови нужди, автотранспорт, рушене на стари и изоставени сгради, енергетиката и промишлеността.
Съдът обаче се позовава на заключението на метереологично-климатологичната експертиза, според която Пловдив има климатични и метереологични особености. Според нея мръсният въздух в града се определя от вятъра, атмосферата и валежите, които пък зависят от релефа.
Според заключението Пловдив е в най-неблагоприятно положение сред големите градове на страната по отношение на атмосферна стратификация, по брой валежи (112 дни) и по ниски показатели на скорост на вятъра и значително безветрие - 169 дни от годината. Съдът изрично посочва в решението, че концентрацията на фини прахови частици е завишена в цялата страна, като допустимите стойности са ниски и общините трудно могат сами да решат проблема.
Съдът не констатира и пропуски при РИОСВ-Пловдив, като приема, че тя е правила оценки на състоянието въздуха, извършвала е контрол, а данните са публикувани в тримесечни и годишни бюлетини.
Съдебното решение не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Върховния касационен съд.