Антикорупционният фонд (АКФ) сезира министъра на вътрешните работи и Народното събрание за груби нарушения на закона при удълбочаването на Варненското пристанище.
Според сигнала е възложено „ин-хаус“ изпълнение на удълбочаването на плавателните канали на държавното дружество „Транспортно строителство и възстановяване“ ЕАД (ТСВ). Това е станало, въпреки че е било ясно, че то няма капацитет да извърши подобни услуги, а предметът му на дейност е съвсем различен. След това, в нарушение на закона ТСВ превъзлага дейността на частни изпълнители за сума от 393 млн. лв.
Вместо от „ЕС Билд“ в крайна сметка дейността във Варненското пристанище е извършена от специализирани руски кораби дълбачки, собственост на компанията "Гидрострой", регистрирана в Калининград, твърди АКФ. И добавя, че липсва публична информация за договора, сключен между ТСВ ЕАД и „ЕС Билд“, както и за договора между „ЕС Билд“ и „Гидрострой“. От държавното ТСВ отказват и информация за тези договори дори на принципала си – министъра на транспорта.
И ТСВ на свой ред нарушава Закона за обществените поръчки, като сключва договор с консорциума „ЕС Билд“ отново без да организира обществена поръчка, а чрез „прилагане на вътрешни правила“ и избор на изпълнител от специално изготвен за целта списък, добавят от АКФ.
„Подобно възлагане е още едно грубо нарушение на ЗОП. ТСВ ЕАД е публичноправна организация, която е задължена по закон да провежда обществени поръчки, когато възлага строителни дейности. Това не може да става чрез вътрешни правила и избор на изпълнители от „списък“. На практика след превъзлагането от ТСВ нямаме информация колко на брой са подизпълнителите и сключените договори по веригата, докато се стигне до действително изпълнилото дружество „Гидрострой“. Нарушенията при прилагането на ЗОП налагат извършване на проверка и проследяване законността на всички основания за финансови преводи по проекта““, заявява Даниела Пенева от АКФ.
От АКФ са категорични, че проверката е още по-наложителна, защото липсва техническа възможност за завършване на удълбочаването на канала.
По време на изслушването му в парламента министърът на транспорта Николай Събев информира, че работата по удълбочаването е завършена до пристанището на ТЕЦ "Варна", собственост на почетния председател на ДПС Ахмед Доган, но не и до останалите 15 терминала. По-нататъшно удълбочаване към терминалите във Варненското езеро, включително към пристанищен терминал Варна-Запад, е технически невъзможно предвид наличието на подводни комуникации и геологията на дъното, която не позволява преместването им. Тези данни поставят под съмнение целесъобразността на проекта.
ОЩЕ: Съдът задължи държавата да каже на каква цена прави проект, който ще облагодетелства Доган с милиони