Против граничните полицаи да проверяват за неплатени глоби и да ги връчват се обяви омбудсманът Диана Ковачева. Тя е изпратила становище до вътрешния министър Христо Терзийски по повод пуснатите за обществено обсъждане изменения в правилника за дейността на МВР, с които това се възлага на Гранична полиция, пише 24 часа.
Промените в правилника бяха публикувани на 12 февруари, обсъждането е до 14 март, после правилникът ще бъде предложен на МС. В края на 2020 г. Върховният административен съд излезе с решение, че граничари нямат право да извършват справки за невръчени фишове за скорост и неплатени в срок глоби. Оттогава проверките се правят от пътни полицаи, които преди решението се занимаваха само с хората, при които са установени облигации и невръчени фишове.
Ковачева посочва, че с практиката се нарушава правото на свободно движение на хората, тъй като при просрочени глоби книжката се взема до тяхното погасяване. От МВР твърдят, че човек може да излезе в чужбина, но не като шофьор. Освен това на всички пунктове, на които се правят проверки, има възможност за заплащане на глобите.
“Ще се постигне засилване на контрола на движението по пътищата, както и повишаване на събираемостта”, посочва в мотивите си Терзийски. Именно той, докато бе директор на ГД “Национална полиция”, въведе проверките по границите. Преди това те се правеха само от пътните полицаи. Омбудсманът напомня, че вече е атакувала пред Конституционния съд вземането на книжката до плащането на глобите, както и спирането от движение на колата на шофьор с непогасени задължения. Делото е висящо. Още не е ясно дали, след като граничарите установят неплатени глоби, могат да вземат книжката на шофьора и да спрат колата му от движение, пише още Ковачева. От МВР обявиха, че ще отговорят на всички запитвания, след като изтече едномесечният срок за обществено обсъждане.