Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Самарас обеща ниски данъци и депортиране на нелегалните чужденци

04 май 2012, 09:53 часа • 2986 прочитания

Лидерът на гръцките консерватори каза, че партията му има за цел спечелването на достатъчно гласова на изборите в неделя, които да и дадат възможност да управлява сама със „силен мандат”, въпреки данните от допитванията да показват, че това ще е много трудно.

„Искам да управлявам сам със силен мандат в името на политическата стабилност”, каза лидерът на Нова демокрация Антонис Самарас пред няколкото стотин поддръжници. „Коалиция няма да е в интерес на гръцкия народ, а само (в интерес) на ПАСОК, и това ще осъди гърците на застой”, каза той.

Допитванията показват, че Нова демокрация ще е най-голямата партия след изборите, но с много ограничена подкрепа, което ще накара Самарас да потърси коалиция или нови избори.

ПАСОК също ще претърпи крах, тъй като много от избирателите обръщат гръб на двете големи партии и се ориентират към по-малките, крайни политически сили.

Самарас подчерта, че гласуването за някои от по-малките партии „ще налее вода в мелницата на ПАСОК, намесвайки се в силния мандат на Нова демокрация”.

Лидерът на Нова демокрация и вероятен бъдещ премиер на Гърция обеща ако бъде избран за премиер, да организира масово депортиране на незаконно пребиваващите в страната чужденци.

„Охраната на границите, създаване на центрове за задържане на незаконните имигранти до връщането им в родината, обща европейска политика за нелегалните имигранти, масово депортиране на незаконните имигранти”, изброи Самарас програмните предложения на своята партия на митинг в Атина.

Самарас обеща още, че ако бъде избран за премиер, ще намали данъците, въпреки изискванията на кредиторите ЕС и МВФ.

„За нас икономическото развитие означава преди всичко конкурентоспособност, а конкурентоспособност означава намаляване на данъците, макар и постепенно”, каза Самарас на предизборен митинг в Атина в навечерието на парламентарните избори на 6 май.

Но той не посочи кога планира да намали данъците.

Кредиторите на Гърция по-рано вече се обявиха против подобно предложението. През 2011 г. страната успя да намали дефицита едва с 1.2% до 9.1% от БВП.

 

Редактор: Десислава Ушатова

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес