Правилата не са европейски, а световни и трябва да се правят по един и същ начин, за да може да се вярва на отговорния национален орган (бел. ред. – в случая БАБХ) при международна търговия. Действително, липсваше информация, но беше възможно някои стопани да укрият животни и да не ги заварим на място. Това заяви ръководителят на БАБХ д-р Дамян Илиев пред Нова телевизия. Не можем да се съобразим и да приемаме мерките емоционално, подчерта той и наблегна, че става въпрос за принцип, който да не позволи заболяването да се разпространи в страната.
На изричен въпрос защо не може да се мине с картина, Илиев отвърна, че тук ставало въпрос за биосигурност. Трябва да сме сигурни, че вирусът не може да излезе – при карантина в стопанства такава гаранция не може да се даде. Една от най-сигурните лаборатории в Англия изпусна шап и болестта се разпространи по животни, напомни той.
Илиев каза и, че БАБХ не е сигурна как е влязла африканската чума в България, но в Турция имало 700 огнища на болестта. Той добави, че бил обиколил оградата по границата и тя била сигурна, но въпреки това е възможно да стане нещо.
Ние прилагаме експресни мерки за избиване на животни, които са необходими. Избиват се и стадата, които са били контактни със стада, в които има болни животни, поясни Илиев междувременно в ефира на bTV и уточни, че при положителна проба и контакт вероятността и здравите животни да се разболеят е над 90%. По думите му с действията си Агенцията е спасила бизнес за над 1 млрд.
Относно пробите по стадата, Илиев заяви, че било достатъчно да има положителни проби, за да се установи наличие на вирус, а не всички проби (бел. ред. – около 6000) да са положителни. Той даде и хронология – на 19 юни е установено огнище във Воден, от френската лаборатория CIRAD пратили потвърждение на 23 юни, а заповед от БАБХ за вземане на мерки в село Воден била издадена на 25 юни. Това, което имат от БСП, вероятно е решението за райониране на страната и рестрикции на зоните – не съм видял документът, вероятно е свързан с рестрикциите на зоните и движението на продукцията, коментира още Илиев. Директорът на БАБХ призна, че е имало дисбаланс по отношение на информацията, подавана към хората.
Какво смятат експертите?
Няма как по презумпция да твърдим, че животните са болни. Оказва се, че всички заповеди, които са за унищожаване на животните, са от преди 9 юли, заяви в предаването "Тази сутрин" Марияна Иванова от фондация "Четири лапи". Тя обясни, че заразяването в повечето случаи става с контакт между болно и здраво животно.
Според Явор Гечев от Фондацията това е най-голямата грешка на БАБХ - оставянето на хората в едно информационно затъмнение. Те убиват де факто държавността, защото липсва доверието в тях като институция. Разбирате ли, това е война с държавната бюрокрация. В европейската директива никъде не пише, че трябва масово да се избиват животни в радиус от 3 км, поясни Гечев. По думите му държавата се опитва да осигури бизнес на фирмите, които се занимават с унищожаване на трупове на животни. Действало се е много прибързано и е можело тези животни да не бъдат унищожени, каза още експертът.
Баба Дора - символ на протеста на животновъдите
Междувременно на петия ден от недоволството на животновъдите, блокадата към кошарата на баба Дора става все по-голяма. Нейното стадо е единственото оцеляло. Засега. Диреторът на БАБХ обаче бе категоричен, че животните на възрастната жена няма да оцелеят.
Баба Дора каза, че е горда българка и няма да се предаде. По думите ѝ заради подкрепата на толкова много хора, трябва да бъде силна. Жената подчерта, че не вярва на властите, които давали фалшиви надежди на хората.