Преди 144 години на това място увисва на бесилото Васил Левски. Приживе той казваше: „Ако спечеля, печеля за цял народ. Ако загубя, губя само себе си“. Дяконът загуби себе си, но народът му спечели.
Още: Нова атака срещу влогъра Любомир Жечев - изтрит му е каналът в YouTube
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Това заяви президентът Румен Радев пред паметника на Апостола на свободата по време на възпоменателната церемония в София.
„Приживе малцина го последваха, но мнозина се уповаваха на него и на другарите му. По пътя му неведнъж го предаваха. Днес всички го почитаме. Това е горчивата участ на много български праведници. Тя е урок за всички нас – да разпознаваме праведниците си приживе, да ги чуваме, да ги пазим, да работим заедно. Защото както Апостолът казваше: всичките неразбории, зависти, укори, които произлизат повечето от глупостта са причината за разделянето на един народ“, заяви президентът Радев, цитиран от БГНЕС.
Той посочи, че в българските борби за свобода имат много мъченици, но Левски е повече от герой. „В историята рядка в една личност се съчетават ум и деятелност, мъдрост и дързост. Затова томове книги тежат по-малко, отколкото тефтерчето на Левски“, каза държавният глава.
Още: Кой има имен ден днес, 18 декември 2024 г. Честито!
Още: Прогноза за времето - 18 декември 2024 г. (сряда)
„Апостолът затова е апостол, защото проповядваше идеи, които далеч надхвърлят тесните рамки, които разни политици от разни епохи се опитваха да го вкарват за своя изгода“, заяви Радев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.
Още: Полицаи и служители на затвори обявиха готовност за протест
Според него Левски е онзи хоризонт, към който всички трябва да гледаме с надежда. „Всички ние – слабите и силните, обезверените и вярващите – всички ние, българите. Той е нашето упование“.
Президентът посочи, че всяко време има своите робства и страхове. „Но това са робства, които умът допуска, а безверието храни и които примирението превръща в ежедневие“, каза още той.
„Затова днес с особена сила тежи заветът на Апостола: истинската свобода е тази, която сами извоюваме и отстояваме“, подчерта Румен Радев.
Още: Криско на среща в Столична община: Има ли надежди за детския център за деца със специални нужди?
Още: Kaufland дефинира качеството на ритейла с нов магазин в столичния район „Изгрев“
Преди словото на президента, приветствени думи произнесе кметът на София Йорданка Фандъкова.
"Любовта към България не е дума или поза, а участие - делата на всеки един от нас чертаят пътищата пред нацията ни", каза столичният кмет.
„Днес хиляди софиянци минаха оттук, за да оставят своите цветя в знак на признателност към делото на Апостола на българската свобода, но и за да се заредят с енергията и свободния дух на най-великия българин. Паметникът, пред който се прекланяме е първият български паметник, издигнат след Освобождението с даренията на хората. Тук, на мястото на бесилото народът издига паметник на безсмъртието и свободата“, заяви Фандъкова, цитирана от "Фокус".
„Наричаме Левски Апостол на свободата, защото като Апостол преподава веруюто, че за Освобождението на Отечеството се дава жертва, че той не се бори за пост или собствена слава. Васил Иванов Кунчев е можел да бъде монах или учител, но избира да се бори за свободата на България“, допълни тя. По думите й това е изборът на свободния дух и мисъл, който превърна идеята за чиста и свята република в национален идеал и кауза, която стои и днес отвъд нашите всекидневни и лични цели, която Левски ни учи свободно да избираме с лично усилия и собствена воля. „Любовта към България не е дума, не е поза, а участие - делата на всеки един от нас чертаят пътищата пред нацията ни. Поклон пред святото дело и безсмъртния подвиг на Апостола на свободата“, каза още кметът Йорданка Фандъкова.