Асоциацията Press Emblem Campaign (PEC), неправителствена организация за защита на журналистите, базирана в Женева, съобщи, че убитите представители на медиите през 2012 г. са били 141 души в 29 страни, което е рекорден брой, предаде БГНЕС.
Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.
Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)
Това е повишение с 31% спрямо 2011 г., когато са загинали 106 журналисти, съобщи асоциацията. Най-малко 37 журналисти, от които 13 работещи за чуждестранни медии, са били убити в Сирия. Освен това четирима представители на медиите са в неизвестност или са смятани за пленници. Това са Анхар Кочнева (Украйна), Башар Фахми (Йордания), Остин Тайс (САЩ) и Джеймс Фолей (САЩ).
Положението в Сомалия значително се е влошило с 19 убити журналисти. На трето място сред най-опасните страни за журналисти в света е Пакистан с 12 загинали представители на медиите. На следващите три места се намират страни от Латинска Америка - Мексико с 11 убити, Бразилия с 11 убити и Хондурас с 6 убити.
От януари 2008 г. броят на представителите на медиите, които са изгубили живота си, е нараснал до 571 души. Това означава, че средно на година загиват 114 журналисти или двама на седмица.
Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"
Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига
Според друга организация, Комитетът за защита на журналистите, базиран в Ню Йорк, най-малко 67 журналисти са загинали през 2012 г. А по данни на Международния институт по печата във Виена убитите представители на медиите през миналата година са били 119.
Редактор: Десислава Ушатова
Още: Почина Асен Ангелов - единственият българин, спечелил “Стани богат“
Още: Прогноза за времето - 15 февруари 2025 г. (събота)