Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Рехави протести срещу цените на горивата

01 септември 2015, 20:08 часа • 5330 прочитания

Протест срещу цените на горивата се проведе в големите градове на страната. Той се организира в социалните мрежи, а недоволните твърдят, че цените на горивата у нас са необосновано високи. На повечето места обаче шофьорите не успяха да блокират пътища, информира bTV.

Малко след 19 ч. около 20 протестиращи в София коли тръгнаха от Народното събрание. Основното им недоволство е насочено срещу цените и качеството на горивата у нас, както и срещу неефективната борба с монополите.

Според сайтовете, които следят цените на горивата у нас, средната цена на литър дизел с днешна дата е 2,17 стотинки. За месец цената на горивото е паднала с 15 стотинки.

Обоснована ли е тази цена?

Ставри Ставрев зарежда винаги до горе резервоара си от 50 литра. Забелязал е, че през последните дни има известно понижаване на цените, но в България продължава да е по-скъпо от Австрия

„Безспорно има някаква спекулация дали има картел, защото първото падане беше стигнало 1,86, а за това време петрола падна още, ама бил долара поскъпнал – всеки си намира причина”, коментира той.

Около 89 стотинки за литър плащат за дизеловото гориво на едро бензиностанциите у нас. След наложен акциз и ДДС, себестойността на дизела за търговците става 1,84 лв. На фона на тази себестойност, цената за крайния клиент в бензиностанциите е около 2,20.

„Да имаш бензиностанция в България е шест пъти по-печелившо отколкото в западния свят. Средният марж за богатия свят е около 5-10 стотинки на литър гориво, а в България е 30-40 ст. за литър”, коментира бившият министър на енергетиката Трайчо Трайков в „Тази сутрин”.

За да се докаже картел обаче поне един от играчите на пазара трябва да предаде останалите на Комисията за защита на конкуренцията. „Изключително трудно се доказва картел с доказателства, които издържат пред съда”, коментира говорителят ѝ Марио Гаврилов.

Според комисията законодателството е създадено твърде удобно за потенциалните нарушители.

От петролната и газова асоциация отказаха коментар с аргумента, че нямат изработена обща позиция.

„Разбира се, че бихме искали като потребители да паднат още повече цените, но да не забравяме, че ние не сме най-големият пазар и потребители на горива и от това също зависи цената”, обясни от своя страна икономическият министър Божидар Лукарски.

България е една от малкото страни в Европа с една единствена рафинерия. Освен мини държавите Македония, Литва и Босна, само в Австрия и България има само един производител на гориво. В съседна Румъния има 9 рафинерии, в Сърбия 3, а в Гърция 4.

Протестът в страната

Не се изпълни заканата за блокиране на основни пътища в страната.

Протестът във Варна събра двайсетина недоволни от цените на горивата. Според протестиращите цените у нас са в разрез с рекордния спад в цената на петрола. Те искат ежемесечен контрол на качеството на гори вата и край на монопола на пазара.

Провал на протеста в Пловдив. Десетина души се събраха на Кемера - пътя за Хасково. Предпочетоха да пият кафе и не посмяха да затворят пътя.

Полицаи не позволиха на протестиращите да блокират автомагистрала „Тракия” край Бургас. Протеста приключи без блокада на пътя. Събраха се само 30 души от заявили участие 3000.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес