Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Проф. Овчаров в атака срещу Петков заради РСМ: "Аматьорщината и импровизациите са недопустими"

16 юни 2022, 12:49 часа • 2452 прочитания

Национален кръг „За Македония“ се включи в атаката към правителството относно политиката към Северна Македония за начало на преговорите за членството ѝ в ЕС. Проф. Николай Овчаров и доц. Спас Ташев от БАН дадоха пресконференция, на която подкрепиха позицията на външния министър в оставка Теодора Генчовска и нарекоха „аматьорщина“ външната политика на Кирил Петков.

Още: Най-важните новини за деня: 15 февруари 2025 г.

Още: Прогноза за времето - 16 февруари 2025 г. (неделя)

„Случилото се в Народното събрание на 15 юни 2022 г. при изслушването на министъра на външните работи г-жа Теодора Генчовска е поредното доказателство за непоследователната политика на правителството на г-н Кирил Петков във връзка със старта на преговорите на Северна Македония за приемането й в ЕС. И за провала на подобен тип политика, независимо от декларираните намерения. Аматьорщината и импровизациите са недопустими, когато става дума за външната ни политика, особено на тема „Македония”, която има и своите дълбоки проекции в самото българско общество“, заяви проф. Овчаров, цитирайки позицията на „За Македония“.

„Макар заседанието на Народното събрание да бе обявено за открито с цел да не се изнесат засекретените данни, все пак стана ясно, че правителството е започнало отстъпление по ключови въпроси на позицията за Република Северна Македония. А също така – че се е водела двойна външна политика, като функциите на външен министър фактически са били незаконно иззети от премиера Кирил Петков и неговия „сив кардинал”, съветничката Весела Чернева“, твърдят историците.

„Нашите сънародници в Северна Македония и където и да било по света, не трябва да се превръщат в оръжие в междупартийните спорове и конюнктурни политически цели. Подчертаваме, че става дума за българите в РСМ, а не за някакво „малцинство”, както е било записано в замислените от правителството предложения. Припомняме, че България никога не е признавала българско „малцинство” в Република Северна Македония“, продължава позицията им.

Още: Пострадалият в метрото е настанен в "Пирогов"

Още: Министър Тахов: Ще изработим закон, който да нормализира отношенията по цялата агрохранителна верига

Според тях буди „недоумение“ как не може да се формира официална българска позиция по отношение на официалния език на РСМ. „Това е изразено напълно ясно и пределно достъпно в изданието на БАН „За официалния език на РСМ“. Оттогава до днес българските езиковеди неизменно обясняват на широката общественост същността на т.нар. езиков спор, по отношение на който България е направила редица компромиси, приемайки битността на официалната норма в РСМ след 1944 г., когато е извършена прекодификация на книжовния български език в манастира „Прохор Пчински“.

Припомняме, че по време на изслушването в парламента Генчовска каза, че на 5 април 2022 г. външнополитическият съветник на премиера (б.а. - Весела Чернева) е изпратила свой проект на актуализация на рамковата позиция. Съдържанието предполага ревизия на българската национална позиция. В него не фигурира позиция за македонския език. В него са обединени частични идеи на МВнР за прилагане на двустранния договор, без ясен механизъм в преговорната рамка, твърдеше външният министър в оставка. Тя обаче заяви, че не е споменавала никъде името на Кирил Петков.

„Впоследствие се добави и нюанс, че има идея да се възприеме предложението, направено по време на португалското председателство. Документът от Португалия предлагаше РСМ „да признае, че македонският език е кодифициран през 1945 г.“ Дотук добре! Предложенията на португалското председателство обаче на практика предполагаха премахването на всякакви гаранции за изпълнението на договорености, което продължава да е проблем в отношенията на РС Македония с България и ЕС. Това не е разрешение на проблема, а имитация, за да бъде свалено ветото без никакви условия“, твърдят от Национален кръг „За Македония“.

Те призовават да се има предвид становището на БАН по повод официалния език на РСМ и да се спазва договорената формулировка за „официалните езици на двете страни – съгласно конституциите“ (присъстваща в Договора за приятелство, добросъседство и сътрудничество от 2017 г.).

Още: Най-важните новини за деня: 14 февруари 2025 г.

Още: Горещите теми в интернет на 14 февруари: Свети Валентин за политиците, Трифон Зарезан за всички останали

„Основата на официалната норма и начинът, по който тя е кодифицирана и наложена изкуствено отгоре надолу, й дават статут на вариант, а не на отделен език. Това не пречи тя да изпълнява функцията на държавен език, език на образованието и литературата в Република Северна Македония. За целта е нужно обаче да се преодолеят рефлексиите от миналото. Младата държава Република Северна Македония има перспективата да се развива и да върви напред, стъпвайки на съзидателни дела, без да търси опора в някакво измислено и манипулирано минало“, твърдят историците.

Доц. Ташев даде примери с потъпкване на правата на македонските българи в РСМ, главно свързани със страха им да се идентифицират като българи при преброяването в западната ни съседка.

„Има много време пропуснато, но по-добре късно, отколкото никога. Националният кръг започна своята атака и няма да спре скоро“, каза в заключение проф. Овчаров.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес