Министерството на околната среда и водите (МОСВ) е изпратило доклад за състоянието на обекта на световното природно наследство Пирин с невярна информация. За това алармират еколозите от неправителствената организация "За да остане природа в България".
Според техни данни в доклада няма нито дума за предложената промяна в сегашния план за управление. Природозащитниците са категорични, че тази липса е съществена предвид ключовата отмяна на забраната за ново строителство в туристическата зона на националния парк, която съвпада с буферната зона към обекта на ЮНЕСКО.
"Премълчана е и предложената промяна в концесионния договор, която предвижда новата площ да навлиза в зоната за ограничаване на човешкото въздействие и в обекта на световното природно наследство. С промяната, чрез десетократно разширяване на концесията на ски зона Банско от 99,5 ха до 1077 ха, ще бъдат узаконени редица нарушения, вместо виновните за тях да бъдат наказани", пишат още те в съобщение до медиите.
Те твърдят, че в същия документ МОСВ твърди, че всички забележки към проекта за план на управление 2014-2023 г. са поправени от възложителя според изискването на министерството, но това твърдение, според тях, е лъжа.
Природозащитниците припомнят, че в свое експертно становище министерството поиска редакция на проекта в редица точки, а авторите на плана си позволиха да отхвърлят 8 от тях, част от които засягат ключови въпроси като зонирането и режимите. "Това неизпълнение на препоръките е прието на политическо ниво в министерството и води до планирани зони за строителство с 12,5 пъти повече от сега допустимите", пишат още зелените.
Коалиция "За да остане природа в България" ще уведоми ЮНЕСКО днес (20 декември) за неверните твърдения и пропуските в доклада на МОСВ.
От там отбелязват, че все още нямат отговор на въпросите, изпратени преди десет дни до вицепремиера Валери Сименов, във връзка с опитите за промени на в концесионния договор на ски-зона Банско.