Ремонтът на тръба за София на тунел „Витиня“ на АМ “Хемус” върви към своя финал. Очаква се да приключи след Нова година и движението на автомобилния трафик да бъде възстановено. Съоръжението ще отговаря на всички европейски изисквания за безопасност.
Ремонтните дейности започнаха през 2018 г., веднага след ремонта на дясната тръба на „Витиня“. При направените изследвания с георадар и геологически сондажи са установени каверни (кухини) както между двете облицовки (първична и вторична), така и между първичната облицовка и скалния масив. Някои от кухините са със значителни размери. По този начин скалният масив не е подпрян както е необходимо и през периода на 30-годишната си експлоатация допълнително е претърпял деформации. Причините за наличието на кухини са комплексни. Една от тях е местоположението на тунела, който се намира в Гогинския разлом. Различни са били и технологиите по време на строителството. При изграждането му не е положена хидроизолация по цялото сечение на тунелната тръба, в резултат на което води от скатния масив са увредили носещата конструкцията на пътния тунел.
Установените нарушения наложиха извършване на пълно обследване на съоръжението. Направени са множество проучвания и експертизи, които показаха, че необходимият ремонт ще е по-сложен от първоначалните очаквания и се налага да бъдат предприети спешни аварийни мерки. Появяват се дори предложения да се изгради напълно нов тунел. Идеята обаче е отхвърлена, защото това би наложило промяна в трасето на магистралата. Освен това, експертите са категорични, че и при едно ново строителство ще трябва да се извърши укрепване на скалния масив, защото е разхлабен и трябва да се стабилизира. Затова е приет вариантът да се реконструира съществуващият тунел, като се извършат необходимите мероприятия по укрепване на конструкцията, дори това да отнеме повече време.
За усилване на тунела и попълване на кухините между първичната облицовка и скалния масив е инжектиран 3 500 кубически метра специален бетонов разтвор през направени за целта 3 000 отвора. След това е извършено укрепване на масива и тунелните облицовки, за което са изпълнени над 7 000 анкера с обща дължина около 70 километра. Всичките са инжектирани с около 600 - 700 литра циментов разтвор за всеки анкер. Изпълнена е над 33 600 квадратни метра хидроизолация по цялата дължина на лявата тунелна тръба. Сега се монтират армировъчни мрежи - част от новата първична носеща облицовка с дебели 15 сантиметра. Същата се изпълнява чрез торкретиране на три пласта. Изградена е сложна дренажна система, която отвежда водите, задържани от хидроизолацията и предпазва новата първична носеща облицовка. В момента строителите изграждат и системата за опасни разливи. В резултат от всички дейности тунелът вече ще е напълно сух за разлика от времето преди ремонта, когато в него винаги имаше течове.
След ремонтните дейности, благодарение на премахването на опасните и ненужни облицовки и оптимизиране на нивелетата, ще се гарантира необходимият динамичен габарит на трите ленти за движение. В началото на декември ще започне изграждането на инженерната инфраструктура. Ще бъде изградена осветителна система с адапционно осветление в двата края на тунелната тръба и водещо осветление. Видеонаблюдението ще е без сляпа точка в целия тунел. Доставени са дизелов агрегат за аварийно електроснабдяване при авария, вентилационни системи, система за събиране на опасни разливи от настилката, „умни“ знаци с указания и информация и други.
Тунел „Витиня“ ще е първият в страната с внедрена „Тетра система“, която ще дава информация в реално време и възможност за бързо предупреждение. С новите технологии ще може да се подава информация към ситуационните центрове на АПИ, МВР, пожарната, за да се реагира на първата минута и така да се осигури бърза реакция. Буквално с един бутон ще може да се спира движението. В момента при инцидент подаването на сигнал до 112 отнема 1-2 минути. Вече дори само при спиране на автомобил камерите ще светят и мигат, ще дават сигнал и при движение в насрещното платно. Трите нови напречни тунелни връзки, които трябва да свържат двете тръби на тунел „Витиня“, са изградени съгласно проекта до етап 1.
Ще се изграждат две пешеходни и една шосейна връзка, които да се ползват за евакуация на хора и автомобили, както и за достъп на линейки, пожарни и други специализирани автомобили в случай на авария в една от тръбите. Те се прокопават от лявата тръба на тунела, като остават само няколко метра, за да се свържат с дясната тръба. В момента на тунела работят между 60 и 80 души на смени, а общо ангажираните са 150 души, включващи и служителите по логистика. Използват се и 29 специализирани машини.