На 18 май ще се преустанови целият транспортен сектор в страната. Това заявиха на брифинг превозвачите. Те поискаха и оставките на финансовия министър Асен Василев, регионалния Гроздан Караджов и на транспорт Николай Събев.
Още: Започва изплащането на коледните добавки за пенсионерите
Още: Кой има имен ден днес, 18 декември 2024 г. Честито!
„Искаме оставката на министър Василев, заради арогантното му отношение към нас", каза на брифинг Магдалена Милтенова от Конфедерацията на автобусните превозвачи.
Тя заяви, че не е вярно твърдението на премиера Кирил Петков, че се е срещал с тях и ще има среща другата седмица.
"Срещи с превозвачите не са провеждани. Нито са се срещали с нас, нито сме получили покана от премиера за среща следващата седмица. Нищо от това, което се опитваме да обясним, управляващите не искат или не могат да разберат. Не са ни обещавали и никакви пари”, категорична бе тя.
Още: Прогноза за времето - 18 декември 2024 г. (сряда)
Още: Най-важните новини за деня: 17 декември 2024 г.
От бранша заплашиха, че следващите протести няма да бъдат толкова спокойни, колкото досегашните.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Полицаи и служители на затвори обявиха готовност за протест
Още: Криско на среща в Столична община: Има ли надежди за детския център за деца със специални нужди?
„Исканията ни са разумни. Предлагаме неща, които се прилагат в Европа. Знаем какво се случва с цената на горивата в ЕС, защото зареждаме там. Следващият ни протест няма да бъде кротък. Фактът, че целия бранш е тук, показва, че сме обединени“, каза Димитър Димитров от Камара на автомобилните превозвачи в България.
"Ако се наложи да искаме още оставки, ще ги искаме", каза Милтенова.
Транспортният бранш настоява и за незабавни мерки за намаляване на акциза на горивата. Йордан Арабаджиев от Съюза на международните превозвачи цитира писмо на еврокомисаря по икономиката Паоло Джантолини от 6 април, в което се посочва, че има директива на ЕК, в която се казва, че се дава възможност на държавите да намаляват акциза на горивата, включително и на тези с минимална ставка.
Още: Kaufland дефинира качеството на ритейла с нов магазин в столичния район „Изгрев“
"Ние от два месеца чуваме как акциза на горивата не може да бъде намален, защото сме на минимума. Трябва правителството да поиска от ЕК намаляване на акциза, което може да бъде не повече от 50%", настояха превозвачите. Те твърдят, че в директивата има възможност и за намаляване на ДДС на енергоносителите. "Нашите управляващи явно смятат, че бизнесът не може да чете и не се интересува", коментира още Арабаджиев.
Димитър Димитров от Камарата на автомобилните превозвачи обясни, че въпреки най-ниския акциз у нас, цените на горивата остават високи. „В Полша акцизът на дизела също е на минимални стойности, а цената по бензиностанциите е с 10 евро цента надолу”, даде пример той.
"Настояваме и за компенсаторни механизми за високите цени на горивата", заяви Милтенова и добави, че в момента превозвачите са оставени без един лев и не могат да си платят сметките.
ОЩЕ: Превозвачите се вдигат на протест, искат адекватна транспортна политика