"За съжаление и тази година имаше смъртни случаи в планината, като броят им отбелязва ръст. 23 случая имаме с фатален изход, като тук трябва да направя уточнение, че не са само заради туризъм. Има и доста битови случаи, в които включвам и самоубийствата, за които нямам точна цифра, но са доста. Цифрите на смъртните случаи са повече от двойни в сравнение с миналата година", каза пред Actualno.com директорът на Планинската спасителна служба (ПСС) към Българския червен кръст (БЧК) Емил Нешев по повод инцидентите в планините през изминалата 2024 година.
Ръст в инцидентите в планината
Емил Нешев коментира, че определено може да кажем, че има ръст на инцидентите в планината през 2024 г.
"Може да не е прекалено голям, но със сигурност броят на случаите на оказана помощ се увеличават тази година в сравнение с 2022 и 2023 г. Информацията ни е към началото на декември месец. Тогава ситуацията е била следната: 2395 случая на оказана помощ в планините в България, при положение, че за цялата 2023 година са били 2383 случая", заяви директорът на Планинската спасителна служба.
Той очаква, че статистиката ще се увеличи със случаите за месец декември 2024 година, като прогнозата му е, че случаите ще нараснат с 10%. ОЩЕ: С хеликоптер: Планински спасители спасиха 72-годишен турист
Причините за ръста
Директорът на Планинската спасителна служба смята, че могат да се търсят много причини за този ръст. "Най-вече посещаемостта в планината става по-голяма. Повече хора излизат в планината и естествено там, където има повече посещаемост, ще има и повече инциденти", посочи още той.
Опасностите през зимния сезон
"Зимният сезон вече започна на практика с едни чудесни зимни условия. Обикновено сериозните снегове падаха в началото на януари месец. Тази година още от началото на декември - снежните условия в планините са повече от добри. За съжаление обаче те крият своите рискове. Тази огромна снежна покривка, която падна за кратко време, под влиянието на вятъра и температурите, търпи своята промяна. Образуват се снежни дъски и независимо, че сме още в началото на сезона, съществува лавинна опасност на определени места", каза той.
Емил Нешев препоръча на хората, които излизат в планината, да не я подценяват, да подхождат с необходимото внимание и респект към природата. Той препоръча още на туристите да не забравят да си зареждат телефоните, да не си надценяват възможностите, да си проучват добре условията, за да може пребиваването в планината да бъде удоволствие. ОЩЕ: Лавина затрупа хора в Пирин, има загинал
Директорът на Планинската спасителна служба обърна внимание на надеждната екипировка, за да няма изненади. "Не трябва да се подценява храненето и хидратирането в планината. Обикновено, когато човек е гладен или дехидратиран, по-силно усеща студа и по-бързо би могъл да стигне до хипотермия", добави Нешев.
"Бих посъветвал всички да си правят планинска застраховка задължително. С това на първо място ще покажем, че сме европейци, от друга страна пък ще кажем, че разбираме проблемите на планинското спасяване и сме съпричастни с него", добави още шефът на ПСС.
Планинското спасяване по Коледа и Нова година
Нешев увери, че ще има дежурни планински спасители по коледните и новогодишни празници. "Правоспособните планински спасители, които работят и се грижат за пострадалите в планините са над 530 в страната. Всички са готови, оборудвани, екипирани, подготвени. Реално 24/7 - 365 дни в годината сме на разположение да окажем помощ на пострадали. Може да бъдете сигурни, че ще се отзовем на всеки един сигнал", подчерта Нешев. ОЩЕ: Емил Нешев: Търсете информация за планината, не се подавайте на емоции