Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Помощ от 112, но с условие (ВИДЕО)

16 ноември 2020, 20:00 часа • 11489 прочитания

Може ли да се подаде сигнал на спешния телефон 112, ако обаждащият се не е на адреса на нуждаещия се от помощ? Този въпрос провокира десетки коментари в социалните мрежи, а конкретният повод беше публикация на Калоян Христов, който преди дни, на петък 13-ти, се обажда на Бърза помощ, за да повика линейка за свой близък.

"Обадих се и в резюме обясних за какво звъня, готов да дам подробности за състояние и адрес. Давайки адреса в София операторката рязко ме прекъсна с думите „Но вие не звъните от София“ - явно имаме напредък и засичат локация. - Да, казвам аз, пътувам натам и звъня за да ви дам нужната информация и моля да изпратите помощ. - Не може защото вие не сте там, трябва да ни звънне човек, който е там.

Някак си запазих добрия тон – Госпожо, човекът, който е на място не е в състояние да ви даде адекватна информация, аз имам цялата нужна информация и затова звъня. - Не може изкрещя лелката, заповед на министъра и ми тресна телефона. Та, какъв е изводът – не можете да се обадите на 112, за да съобщите за пострадал или болен ако не сте там на място – к`во да правиш заповед на министъра."

Това е част от разказа на Калоян, публикуван във Фейсбук. Разказът, който ни накара да потърсим него и Центъра за спешна медицинска помощ за коментар по темата.

"Ситуации, в които човекът, който е пострадал или този до него не би могъл да даде адекватна информация, за съжаление има много. Според мен човекът, който поема подобни обаждания, трябва да бъде достатъчно добре обучен и да може най-важното да събере нужната информация, независимо дали подаващият сигнала е там или не е. Представете си ситуация, в която получите обаждане от дете. Децата много лесно изпадат в уплах, логично е те да се обадят на родител или на близък, не винаги знаят как да действат. Тогава каква би била реакцията? Има много ситуации, в които е трудно човек да подаде сигнал от самото място", това заяви Калоян Христов в "Студио Actualno".

От Центъра за спешна медицинска помощ обаче са категорични, че ежедневно получават фалшиви сигнали, които напразно разкарват линейките. Това е и причината диспечерите да спазват подобна вътрешна политика и правила.

"Системата е ужасяващо претоварена, колегите ми ходят и припадат от преумора, те не могат да отпият една глътка вода, те нямат време да хапнат, не само от напрежението и хилядите адреси, които обикалят. Те припадат, защото чисто физически вече трудно се издържа, когато не можеш най-естествени чисто човешките нужди да задоволиш. Правилата са затова, за да се спазват. Тези правила не са измислени, за тях има предпоставки, мотиви и аргументи", заяви Катя Сунгарска, ПР на Центъра за спешна медицинска помощ в София.

Още от двете гледни точки, чуйте и вижте във видео материала.

Автор: Габриела Андреева

Габриела Андреева
Габриела Андреева Отговорен редактор
Новините днес