Полицаят Андон Андонов, който е с най-голямото наказание за насилие на протеста на 10 юли, и на следващи протести е търсил контакт с една от жертвите - студента Евгени Марчев, и му показвал, че го е запомнил и разпознал. Това разказа Марчев в интервю за БНР.
Той беше един от поканените в Народното събрание на изслушването на вътрешния министър Бойко Рашков, за кадрите с полицейско насилие от 10 юли миналата година, за които обществеността узна едва тези дни. На изслушването се разбра, че Столичната полиция е поискала записите от камерите на фасадата на Министерския съвет от Националната служба за охрана (НСО) на 17 юли 2020 г., получила ги е, минала е вътрешна проверка, след която са наказани четирима полицаи. Най-строго е наказан Андон Андонов, към онзи момент е ръководител на сектор към специализираните полицейски части в СДВР. Неговото наказание е да не получава повишение в продължение на две години. По-късно Андонов сменя работата и постъпва в Бюрото за защита на свидетелите към главния прокурор. Според вътрешния министър там Андонов е бил на по-висока длъжност и е получавал по-висока заплата.
Марчев разказа, че след 10 юли е срещал неколкократно Андонов на протестите и очевидно той е продължил да изпълнява ръководни функции. "Многократно в продължение на месеци съм го виждал. Неговите наказания, каквито и да са те, са влезли в сила явно на по-късен етап, не е отстранен от тези събития. Освен това лично се е случвало да се доближи, за да ме пита дали аз съм Евгени, че ме е виждал и разпознал. Това ми на прави впечатление [и си помислих], че може би е бил там този ден. И след като излязоха записите се разбра, че той е лидерът на групата, тоест полицията е видяла тези записи, не са взели превантивни мерки да го отстранят от тези събития, видели са какво е свършил и как ръководи групата и явно са останали доволни", каза Марчев.
По думите му след побоя той е дал в прокуратурата показания в продължение на 7-8 часа и след това никога не бил потърсен, нито му е предоставена информация за хода на разследването.
"Властта използваше месеци наред полицаите като изкупителни жертви. Полицията на 2 септември пое гнева на народа, който беше насочен към властимащите" добави той. Според Марчев "има много свестни полицаи, но не могат да се развият в тази система, която ги превръща в изкупителна жертва и инструмент на властта. Той изрази огорчението си, че жертвите на полицейското насилие са представяни като лъжци, които опитват да лепнат петно на полицаите.