„От 2007 г. насам регистрираме постоянен ръст на подкрепата за задължителното гласуване“, каза пред БНР директорът на социологическа агенция „Екзакта Рисърч Груп“ Лидия Йорданова. Сега привържениците на задължителното гласуване са 56%, а против са два пъти по-малко.
„Масовите представи за честни избори рухват под тежестта на контролирания вот. Политическата им воля се отменя и знаят, че няма как същински да се противостои на това. Ето защо в масовото съзнание се прокрадва отначало плахо, а впоследствие стъпва доста по-твърдо, идеята за задължителния вот като решение главно в контекста на противостоене на този контролиран вот“, казва още тя.
По думите ѝ задължителното гласуване е най-неприемливо за т.нар. „елитни обществени прослойки“ – предимно хората с висше образование, в които усещането, че става дума за нещо недемократично, е много силно и то не може да бъде оборено дори с аргумента: „нека направим така в името на справедливи избори“.
Идеята за задължително гласуване най-добре се приема от привържениците на ГЕРБ, над средната е подкрепата и сред гласуващите за БСП. Привържениците на ДПС и „Атака“ се отнасят отрицателно към идеята.
Според Йорданова вече е време и електронното гласуване да се упражнява реално – разговорът за тази нова възможност и за задължителното гласуване трябва да се води паралелно.