Заради начислени неустойки върху отстъпки при предсрочно прекратени договори с потребители, телекомите дължат ДДС - с тази позиция председателят на КЗП Мария Филипова е сезирала изпълнителния директор на НАП, съобщават от пресслужбата на Комисията за защита на потребителите (КЗП). Филипова иска от НАП да провери колко ДДС е внесено в тези случаи на взети неустойки по отстъпки.
В съобщението се изяснява, че става въпрос за събрани неустойки върху отстъпки по предсрочно прекратени договори с мобилни оператори през последните 5 години - отстъпки като по-ниска цена на абонаментен план и отстъпки по възможност за преференциално закупуване в брой или на лизинг на техника. Според КЗП, със свое решение Европейският съд е приел, че такива неустойки са възмездна услуга и затова подлежат на облагане с ДДС (решение от 11.06.2020 г. по дело С-43/19 (Vodafone), в което съдът приема, че член 2, параграф 1, буква в) от Директива 2006/112/ЕО трябва да се тълкува в смисъл, че "предварително определената сума, получавана от икономически оператор при предсрочно прекратяване по искане или по вина на негов клиент на договор за предоставянена услуги с предвиден минимален срок на обвързаност и съответстваща на сумата, която операторът е щял да получи през останалата част на посочения срок, ако договорът не беше прекратен, следва да се приеме за възнаграждение за извършена възмездно доставка на услуги,което поради това подлежи на облагане с ДДС. За квалификацията на тази сумата е без значение фактът, че по националното право тя се определя като неустойка".
Новината идва на фона на вчерашното съобщение от КЗП, че мобилните оператори в България са се съгласили да премахнат определени клаузи от договорите, с които са искали неустойки върху отстъпки. "Поради своята непрозрачност и двусмислие, тези клаузи нарушаваха Закона за защита на потребителите, налагайки необосновано високи санкции на абонатите в случай на предсрочно прекратяване на договори. След ясни и конкретни препоръки от страна на КЗП, включително срещи и диалог с представителите на компаниите, операторите се съгласиха доброволно да внесат корекции в проблемните текстове", казаха от КЗП.
Още: КЗП забрани практика на мобилните оператори за неустойките
Без допълнителен товар от неустойки
Според съобщеното от КЗП, в договорите с мобилни оператори вече няма да има задължение на абонатите да възстановяват под формата на неустойки предоставените от страна на телекомите отстъпки от цените на месечни абонаменти и от цените на закупени в брой или на лизинг крайни устройства. Правото на операторите да претендират възстановяването на отстъпки е прецизирано да се отнася само за част от реално предоставените вече отстъпки в рамките на изтеклото вече време по даден договор, а не за предстоящи или бъдещи отстъпки (отстъпки за бъдещ период), каквато възможност предвиждаха старите текстове.
"Ще бъдат въведени ясни лимити на неустойките за предсрочно прекратяване – до три стандартни месечни такси, което предотвратява злоупотребите", уверяват от КЗП.
Коригираните клаузи ще се прилагат за всички действащи договори, считано от датата на влизане в сила на промените при спазване на сроковете съгласно Закона за електронните съобщения. Тези промени няма да касаят договорите, които вече са били прекратени или прекратяването е извършено в период преди влизането в сила на промените.
Още: Без неустойки: От 2025 г. ще имаме право да се откажем от мобилни услуги
КЗП напомня, че е издала заповеди за забрана на прилаганите нелоялни търговски практики, с които е забранила на операторите да изискват от потребителите заплащане на повече от една неустойка или да изискват заплащане на неустойки в по-висок размер от уговорения максимален праг на неустойката при предсрочното прекратяване на договорите по вина или инициатива на потребителите. Ако заповедите бъдат потвърдени като правилни и законосъобразни от компетентния български съд, потребителите ще могат да се възползват от правата си по чл. 68м от Закона за защита на потребителите (ЗЗП). Съгласно посочената законова разпоредба: "Потребителят има право на намаляване на цената или да развали договора с търговеца, сключен в резултат на използваната нелоялна търговска практика, и да претендира обезщетение за претърпени вреди по общия ред, когато по заповед за забрана на прилагането на нелоялна търговска практика на председателя на Комисията за защита на потребителите има влязло в сила решение на Върховния административен съд, което я потвърждава, заповед, която не е обжалвана в законовия срок или жалбата срещу нея е оттеглена".
От догодина: Прекратяваме договор с телеком без неустойка, ако има индексация