Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пик на деца с късогледство с налагане на онлайн обучението

17 септември 2020, 15:42 часа • 4137 прочитания

Само за няколко месеца от март досега се е увеличило късогледството при деца, които са ползвали дигитални устройства, съобщава доц. д-р Александър Оскар, началник на Клиниката по очни болести в „Александровска болница“ пред БНР.

„Не може да пренебрегнем факта, че дистанционното обучение изисква допълнително напрежение поради факта, че децата трябва да седят няколко часа на компютър, в голяма част от случаите на дигитални устройства. А именно мобилните дигитални устройства са изключително опасни. Изключително натоварващи както за зрителната система, така и като цяло за детския организъм“, посочва той.

За тези месеци, когато имаше дистанционно завършване на учениците, се наблюдава пик по отношение на късогледството, подчерта Александър Оскар.

„Имаме сериозни наблюдения върху причините за прогресия на късогледството, един от най-сериозните рискови фактори е прекалената употреба на мобилни дигитални устройства. Като само в рамките март - май месец тази година, в рамките на два до три месеца, имаме десетки случаи на деца, които значително увеличиха късогледството си. Което дори достигна до два диоптъра и половина увеличение само в рамките на три месеца. Ако е бил, примерно, минус два диоптъра късогледство, изведнъж става минус четири и половина", уточни специалистът.

Как да ограничим щетите?

Съветът към родителите е, когато се налага да се използват дигитални устройства, да се използват разумно. Компютърът, десктопът винаги е за предпочитане пред мобилно устройство, а не таблет и още повече телефон.

„Телефоните изобщо не са удачни за такива неща. Телефоните са най-опасни в случая, защото децата доближават екрана непосредствено пред очите си. Изключително много натоварват и зрителната система, и нервната система. Като цяло мобилните телефони въобще не само не са препоръчителни, те въобще не трябва да се използват за такива цели", коментира офталмологът.

За нуждите на преподаване, на учене - настолен компютър несравнимо по-добре се отразява на детето, отколкото в мобилното дигитално устройство, допълни специалистът.

Когато детето 180 минути или шест часа прекара под една или друга форма пред компютъра, задължително детето трябва да излезе навън, защото е важно да има достатъчно време за експозиция на слънчевите лъчи, за да се образува витамин D, поясни още офталмологът.

"Дефицитът на витамин D също има пряко отношение към прогресията, увеличаването на късогледство при деца. За последната година сме изследвали витамин D при деца с късогледство. Трябва да ви кажа, че при 99% от децата има сериозен дефицит на витамин D. Една от причините, разбира се, е недостатъчното време, прекарано навън. Това налага да се взима като хранителна добавка. Препоръчваме на родителите децата да приемат витамин D".

Още от съветите на лекаря - на всеки 20 минути, 20 секунди поне да се гледа на 20 метра далечина, за да може очите да почиват.

„Тава са много важни общи мерки, които съвкупно оказват влияние върху здравето, очното здраве и въобще здравето, нервно-психичното здраве. Защото прекомерната употреба на дигитални устройства изключително много натоварва психиката на децата, нервната система. Те се превъзбуждат. Така че това също не трябва да се подценява", предупруждава доц. Оскар.

Любов Павлова
Любов Павлова Отговорен редактор
Новините днес