Пет оферти са подадени за модернизация на имот от стратегическо значение за националната сигурност. в София Става дума за „Дом 3“ в комплекс „Бояна“, както и контролно-техническия център на електронното правителство. Административната сграда е предоставена за управление на Държавна агенция „Електронно управление“ (ДАЕУ), която е и възложител на поръчката с прогнозна стойност 3 477 060 лв. без ДДС. Застроената й площ е 1337 кв. м, а разгърната застроена площ - 1950 квадрата.
Оферти за участие са подали фирмите „Интерхолд“ ЕООД, „Парсек груп“ ЕООД, „ИВТ Дивелъпмънт“ ЕООД и консорциумите „Белстрой“ и „СисТек Инженеринг“.
Намерението на ДАЕУ е пълно изграждане на технологичната среда на е-управление, доизграждане на контролно-техническия център на електронното правителство, както и център за тестова среда на данни.
Предвиден е основен ремонт на покрив, преграждане на помещения, подмяна на дограма, топлоизолационни дейности, изграждане на структурна кабелна система, видео наблюдение и контрол на достъпа, гарантирано електро захранване и др.
Междувременно обявената през септември поръчка на ДАЕУ за киберсигурност на стойност 7,6 млн. лв. с ДДС е на финалната права. За изпълнител е избрана фирмата „Си Ар Джи Инженеринг“ ЕООД, чиято оферта е за 7,4 млн. лева.
Елементите от националната система за киберсигурност включват изграждане и развитие на център, с който ще се изпълнят задачите към Националния екип за реагиране при инциденти с компютърната сигурност (НЕРИКС), на Национална координационно-организационна мрежа за киберсигурност (НКОМКС) и Национален киберситуационен център (НКСЦ).
Проектът има за цел да подпомогне създаването на ефективна система за киберсигурност и устойчивост, изграждане на способности за активно и ефикасно противодействие на киберзаплахите. Насочен е към изграждането на институционализирана единна система на отговорности, процеси и процедури за мониторинг на общото състояние на киберпространството, за взаимодействие и ефективно използване на техническия капацитет за превенция, координиран отговор и възстановяване от киберинциденти. Също така за анализ на тенденциите и изграждане на способности за активно и ефикасно противодействие на киберзаплахите.
За осигуряване на информация за актуалната киберкартина на национално ниво се предвижда създаването на НКСЦ, а нуждата от осъществяване на взаимодействие за ефективна и координирана превенция, реакция и възстановяване от киберинциденти, налага да бъде изградена на Национална координационно-организационна мрежа за киберсигурност.