България има много ключови световни въпроси, по които може да има свята конструктивна и ключова роля. Това важи и за миграцията, и за тероризма, и за климатичните промени. Но в нито един от тези глобални въпроси България не може да има водеща роля. Това каза в коментар за външната политика на страната през тази година Соломон Паси, президент на Атлантическия клуб и бивш министър на външните работи.
Пред БНР той посочи, че има един ключов въпрос, по който страната ни може и трябва да има водеща роля през 2016 година, и това е изборът на генерален секретар на ООН.
"България не само че може, а и трябва, а и никой друг, освен нас, не може да я води тази кампания от наше име. От тази гледна точка първото, което трябва да кажем е, че във всяка една такава кампания основната гаранция за успех е скоростта – скоростта, с която се лансира кандидатурата и с която ще се разгърне кампанията. Забавянето е гаранция за провал. Това, че ще има избор за генерален секретар на ООН през 2016 година се знае от 20 години, така че нищо не ни е спирало да започнем кампанията си навреме, а времето, според мен, беше 2014 година", каза Паси.
Според него макар и закъсняло българското правителство трябва да вземе своето решение.
"С всеки изминал ден Източна Европа се разколебава. Ние имаме един единствен шанс - или може България да обедини Източна Европа и българската кандидатура да се яви обединяваща за Източна Европа, или ние можем да провалим Източна Европа. В момента България и лично българският министър-председател рискува да провали цяла Източна Европа в тази кандидатура", каза президент на Атлантическия клуб.
Наблюдатели смятат, че генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова има голям шанс за успех, като според анализатори тя е най-силната кандидатура. "Аз искам и смятам, че съм кандидатура на България. Има много хора от България, които ме подкрепят и ми се обаждат. Това е най-важното. В такъв пост човек трябва да има подкрепата на всички", каза през януари Бокова по повод номинацията й.