Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Парализиран трафик и километрични опашки на българо-гръцката граница

04 февруари 2016, 12:00 часа • 3573 прочитания

Трафикът по границата на Гърция с България е парализиран от блокадата на пътищата, която организираха гръцките фермери в рамките на днешната всеобща стачка срещу пенсионните реформи.

Южната ни съседка е блокирана от националната стачка. Демонстрации се провеждат в цялата страна. Гърците масово протестират срещу повишаването на данъци и промените в осигурителната система.

Очевидци съобщават, че опашката от камиони при границата достига 12 километра, а някои шофьори чакат от около 2 дни, предаде Reuters, цитирана от "Фокус".

Шофьорите се оплакват, че стоката им се разваля, че нямат храна и им свършва горивото.

Гръцките фермери обаче са готови да продължат протестните действия, докато правителството не отстъпи. Според тях ако планираните мерки бъдат приети, това би било „последният пирон в ковчега на земеделците“.

Тук сме всички на протести срещу правителството, срещу Европейския съюз и срещу всички гръцки проевропейски партии, които подкрепят тази антинародна политика, заявиха участници в демонстрациите, предаде БНР.

Фермерите отново са блокирали цялата пътна мрежа, като отварят на места само за преминаване на демонстранти. Съобщават, че от утре ще засилят блокадите с вероятност за безсрочно затваряне на граници и пътища. Днес земеделците блокираха с трактори достъпа до летища и пристанища.

Затворени са държавните учреждения, училища, дори бензиностанции и аптеките. Под обсада от протестиращи гърци са сградите на кметствата и общините.

Масовото участие на гърците в днешните протести ясно показва, че правителството не може да получи в парламента подкрепа на програмите за реформи. Неизпълнението на споразумението с кредиторите, коментират експерти, ще доведе не само до политическа криза, но и до икономическа катастрофа.

"Не е ясно дали могат да бъдат компенсирани превозвачите. Трябва да проверим дали има застраховки, макар че тук ще се твърди, че има форсмажор, а щети по-нататък трябва да се провери дали могат да бъдат предявени към ЕК",  заяви днес пред медиите в парламента депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров, цитиран от БГНЕС.

Малко е наивно да смятаме, че България може да реши проблемите на друга страна, продължи народният представител. Не бива да си поставяме подобни задачи и да вярваме в такива неща, защото няма да стане, каза той. Затова ЕС е ценна структура, защото може да решава проблеми, с които ние не можем да се справим.

Мартин Димитров смята, че в момента от тази стачка страда цялата европейска икономика. А стабилизирането на Гърция трябва да бъде приоритет на ЕК и по друга причина - страната е част от еврозоната. Видяхте през какви кризисни моменти премина южната ни съседка и стабилизирането й преминава и през разрешаването на тази ситуация. Наивно е да смятаме, че България може пряко да разреши проблема, но може да участва в общото европейско решение, заключи Мартин Димитров.

"Трябва да има адекватен начин да докажем загубите на нашите превозвачи и да се търси компенсация от ЕК. каза от своя страна депутатът от "БСП - лява България" Кристиян Вигенин. Би трябвало външният ни министър да отговори на въпроса какво реално е предприел, защото разбрах, че е информирал ЕК за ситуацията с превозвачите и е поискал съдействие, продължи Вигенин. "Едва ли, обаче, ЕК ще дойде да разчисти границата. Впрочем, тази ситуация не е за първи път. Би трябвало да има готовност за подобни случаи, за да се реагира по –бързо и за да се подкрепят хората", коментира Вигенин.

"Да, от една страна гръцките граждани имат правото да протестират, а от друга - те засягат сериозно България и българските превозвачи. Но тук вече е въпрос на координация с гръцкото правителство и със съответните синдикати, организатори на протеста от гръцка страна, защото съм сигурен, че те едва ли искат да навредят на България със своите действия, посочи депутатът", каза Вигенин.

Петя Бързилска
Петя Бързилска Отговорен редактор
Новините днес