Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Отново напрежение при изкупуването на тютюна

07 януари 2016, 16:32 часа • 4285 прочитания

Както всяка година, така и тази отново има напрежение при изкупуването на тютюна заради ниските цени. Тютюнопроизводители обвиниха изкупвачите в картелно споразумение. Засега няма закани за протести. От земеделското министерство обещават реколта 2015-та да бъде изцяло изкупена.

През миналата година у нас е произведен с около 10 000 тона тютюн по-малко, сочат данните на Националната асоциация на тютюнопроизводителите. Основната причина е, че са били засети с около 20% по-малко ниви с тютюн в сравнение с 2014 г., както и лошите климатични условия, каза Цветан Филев, председател на Националната асоциация на тютюнопроизводителите.

Въпреки че добивите са по-малки, напрежението сред тютюнопроизводителите расте, защото и произведеният тютюн не може да бъде продаден. Все още няма нито един сключен договор за изкупуване на тютюна, а изкупните цени са много по-ниски от очакванията, алармират от сдружение "Басма".

"Хората не са вземали пари, не са получавали от миналата година по това време. Аз мога да кажа, че има картелно споразумение. Седем-осем фирми има на българския пазар, които изкупуват на абсолютно една и съща цена, разликата между най-добрия и най-лошия тютюн е 50 стотинки", каза Иван Сабахлъков от сдружение "Басма" пред БНР.

Той посочи, че при едно и също качество и сорт тютюн изкупната цена в Гърция е 2 пъти по-висока, отколкото у нас. Въпреки очакванията за цена от 6 лева за килограм, в момента тютюнът се изкупува между 4.5 и 5 лева, каза Сабахлъков.

Той посочи, че това е голям проблем за живеещите в селата, за които тютюнът е основният поминък. "Ако отрасълът тютюн загине, ще загинат и тези села, ще се изселят абсолютно всички. Ние живеем в такова географско разположение, където алтернатива на тютюна няма. Хаосът ще продължи, докато няма диалог между фирмите и производителите – те какво искат и ние да им го произведем", каза Сабахлъков.

Започва кампанията по изкупуване на тютюн в Гоце Делчев, каза зам.-министърът на земеделието Цветан Димитров на среща с тютюнопроизводителите от този край. Той посочи, че такова уверение е получил от лицензираните фирми изкупвачи.

"Има диалог между заинтересованите страни в бранша, като фирмите са обещали да бъдат изкупени наличните количества от произведената продукция", каза Димитров. Той допълни, че очакванията са тютюнът от реколта 2015 г. да бъде изкупен 100 %.

Цветан Димитров информира, че бюджетът, необходим за националните доплащания за сектор "Тютюн" от кампания 2015, е осигурен.

"Ангажиментът, който пое Министерството на земеделието и храните за намиране на средства, ще бъде изпълнен, като до 1-ви април средствата по националната преходна помощ на тютюнопроизводителите ще бъдат изплатени", обеща Димитров.

Той уточни, че в рамките на следващия един месец се очаква Законът за тютюна и тютюневите изделия да бъде внесен за разглеждане в Народното събрание.

"Производителите ще имат възможността да проследят какво се случва и да направят своите коментари в Комисията по земеделие. Разчитаме, че с приемането на Закона ще има по-добър ред и наблюдение на пазара. Промените не излизат от пазарната ориентация, държавата няма да определя цени, но се определят минимални качествени изисквания", обясни Цветан Димитров.

Все още не е започнало изкупуването на тютюн в Североизточна България, заяви Фикрет Бекир от Националната асоциация на тютюнопроизводителите пред БНР.

Две от фирмите, които изкупуваха от продукцията на стопаните до декември 2015 г. са преизпълнили квотата си. Това са купувачи на сорт "Бърлей", уточни Бекир. Той допълни, че се чака отговор от представители на фирмите, които ще продължат изкупуването на тютюн в региона. Все още има над 1000 тона неизкупен тютюн сорт "Бърлей" и между 200 и 400 тона от сорт "Хан Тервел", каза Фикрет Бекир.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес