Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха мъртъв млад царски орел в Горнотракийската низина

31 декември 2024, 15:50 часа • 889 прочитания

Млад царски орел е загинал вероятно от токов удар, съобщиха от спасителния център на природозащитната организация "Зелени Балкани". Сигналът е получен от сателитния предавател на един от царските орли, проследяван от екипа на проект BESTbelt. При проверка на терен в района на Горнотракийската низина, под стълб от електропреносната мрежа е открита мъртвата птица.

След уведомление на компетентните органи орелът е транспортиран към Спасителния център за диви животни на "Зелени Балкани", за да бъде извършена аутопсия. Според ветеринарните лекари в Центъра една от най-честите причини за смърт сред царските орли е токов удар. При предварителния преглед ясно личат характерните за това следи по тялото, допълниха от "Зелени Балкани".

😞За съжаление, трябва да изпратим 2024 година с една много лоша новина - лекуван и дълго отглеждан в Спасителния център...

Posted by Спасителен център - Зелени Балкани / Wildlife Rescue Centre - Green Balkans on Tuesday 31 December 2024

Въпреки че от страна на природозащитните организации и електроразпределителните дружества в България се отделят значителни усилия и ресурси за обезопасяването на електрическите стълбове и проводници, негативната тенденция продължава и все още голяма част от електроразпределителните системи не са обезопасени, което е заплаха за различни видове птици.

Още: Знаете ли коя е най-голямата граблива птица?

Орелът е спасен през 2023 г.

Младият царски орел е бил наречен Ямбол, на името на района, от който през лятото на 2023 г. той е приет в спасителния център, след като е намерен в частен двор в околностите на града. Връщането на орела в естествените му условия е отложено за пролетта на 2024 г., като по този начин експертите разчитат да подпомогнат птицата в преживяването на един от най-рисковите периоди за царските орли - скитническия период след напускането на гнездата им.

През пролетта на тази година орелът Ямбол, заедно с още един царски орел с подобна съдба – Самуил, са освободени в естествените им условия. Резултатите са изключително обнадеждаващи и двете птици се адаптират успешно към самостоятелния живот в дивата природа, като демонстрират характерните за младите птици от този вид скитания на големи разстояния.

През 2023 година "Зелени Балкани" сигнализираха за друг намерен мъртъв царски орел в Сливенско.

Снимка: iStock

Проследяването със сателитни предаватели на двата орела е част от дейностите по проект BESTbelt, осъществяван с финансовата подкрепа на ЕС и изпълняван от "Зелени Балкани" в партньорство с турската организация "Обратно към природата" и германската фондация EuroNatur. Проектът е насочен към опазване, подпомагане и проучване на редки и защитени видове птици – белошипа ветрушка и царски орел, в граничните райони на България и Турция, сред които Сакар, Дервентски възвишения и Странджа, част от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000. Ключови местообитания и за двата вида са концентрирани в граничните територии, попадащи в обхвата на международната инициатива Европейски Зелен Пояс, съобщава БТА.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Яна Баярова
Яна Баярова Отговорен редактор
Новините днес